Badacze poznali kod genetyczny kawy

Naukowcy zsekwencjonowali genom kawy i odkryli nowe informacje na temat rozwoju jednej z bardziej lubianych substancji chemicznych na świecie, czyli kofeiny.

Międzynarodowy zespół naukowy rozszyfrował kod genetyczny kawy. Badania pokazały, że sekwencje i pozycje genów kawy wyewoluowały niezależnie od analogicznych genów herbaty i czekolady, które są związane z kofeiną. Innymi słowy, kawa nie dziedziczy genów związanych z kofeiną od wspólnego przodka, lecz wytwarza je samodzielnie. Wyniki opublikowano w tygodniku “Science“. 

Kawa jest jedną z głównych roślin uprawnych w wielu krajach tropikalnych. Na świecie każdego dnia wypija się ponad 2 miliardy filiżanek tego napoju. 

– Kawa jest bardzo ważna nie tylko dla tych, którzy cierpią z powodu porannego wstawania. Jest też istotnym elementem światowej gospodarki – mówi Philippe Lashermes z Francuskiego Instytut Badań na rzecz Rozwoju (IRD). – Z tego właśnie powodu poznanie genomu tej rośliny może być krokiem w stronę ulepszenia jej smaku. Pozwoli nam to także ocenić, co sprawia, że jej smak jest tak wyjątkowy – dodaje badacz. 

Naukowcy poznali genom gatunku Coffea canephora, czyli robusty, który stanowi około 30% produkcji kawy na świecie. Okazało się, że enzymy kofeiny w kawie są bardziej zbliżone do innych genów tej rośliny niż do podobnych enzymów z herbacie czy czekoladzie. To wskazuje, że kofeina tworzy się niezależnie w obrębie samej rośliny.

Odkrycie genomu kawy oznacza, że od teraz naukowcom łatwiej będzie modyfikować gatunek, hodować lepsze odmiany, a także wyposażyć go w pewne dodatkowe właściwości, takie jak np. odporność na brak wody czy choroby. Zdaniem badaczy jest to szczególnie ważne w kontekście groźnej rdzy liści kawowca, którą wywołuje grzyb i niszczy uprawy z Ameryki Środkowej.

Więcej:genetykakawa