Badanie krwi wykryje raka jajników

Regularne analizy krwi pozwalają zdiagnozować raka jajników na bardzo wczesnym etapie – twierdzą naukowcy z Wielkiej Brytanii.

Zdaniem naukowców z University College London testy z krwi pozwalają wykryć nawet 86% nowotworów jajników, zanim chorobę uda się zdiagnozować za pomocą innych metod. To bardzo ważne odkrycie, ponieważ nowotwory jajników zwykle są wykrywane za późno. Wszystko dlatego że objawy nowotworu jajników są dość niepozorne i łatwo je przeoczyć. Należą do nich przede wszystkim bóle w jamie brzusznej, wzdęcia czy uczucie pełnego żołądka.

Naukowcy próbowali znaleźć lepszą metodę na wykrywanie tego nowotworu. W tym celu przez 14 lat przebadali ok. 46 tys. kobiet. Na tym etapie nie wiadomo, czy testy z krwi pozwolą ocalić życie chorych. Wyniki opisano w magazynie “Journal of Clinical Oncology”. 

W Polsce, co roku, raka jajnika wykrywa się u ponad trzech tysięcy kobiet. Jest to piąty najczęściej diagnozowany nowotwór u kobiet w naszym kraju. Nie boli, nie daje specyficznych objawów, a jego sygnały mogą być kojarzone bardziej z układem trawiennym niż rozrodczym. Aż u 80 proc. chorych kobiet nowotwór jajnika wykrywany jest w stadium zaawanasowanym. Nadzieją napawa fakt, że nowotwór jajnika, podobnie jak inne nowotwory, jest coraz lepiej zbadany. 

8 maja obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika. Na znak solidarności z kobietami zmagającymi się z tym nowotworem na turkusowo podświetlony zostanie Multimedialny Park Fontann na warszawskim Podzamczu. Akcję szerzenia świadomości raka jajnika wsparło dotychczas aż 13 miast z 10 województw.

Czytaj więcej: