Baje, czyli Las Vegas starożytnego świata. W zatopionym mieście odnaleziono nowe skarby

Baje znajduje się nad Zatoką Neapolitańską, a w wyniku aktywności wulkanicznej obecnie większa część starożytnego miasta ukrywa się pod tamtejszymi wodami. Nie stanowi to jednak przeszkody nie do przejścia. 
Baje, czyli Las Vegas starożytnego świata. W zatopionym mieście odnaleziono nowe skarby

Najlepiej świadczy o tym fakt, że niedawno znaleziono zatopione pozostałości starożytnej rzymskiej willi. W przeszłości ta część Włoch była przeznaczona dla bogatych i sławnych person z czasów Imperium Rzymskiego.

Czytaj też: Wikingowie nawet po śmierci byli gotowi do walki. Znaleziono ich tarcze

W toku przeprowadzonych niedawno poszukiwań udało się zlokalizować długi na 80 metrów obszar, który dawniej składał się z różnych, nieistniejących już pomieszczeń. Archeolodzy natrafili na szereg marmurowych płytek podłogowych oraz marmurowe kolumny. Część tych kolumn jest całkowicie zniszczona, podczas gdy inne zachowały się w świetnym stanie.

Poza tym uczestnicy poszukiwań natrafili na posąg najprawdopodobniej przedstawiający Apolla. Rzeźba została namierzona w 2013 roku, a niedawno udało się ją przywrócić do stanu dawnej świetności. Po zakończeniu prowadzonych prac posąg ma trafić na wystawę w Muzeum Archeologicznym Campi Flegrei w zamku Aragonese. 

Skąd w ogóle porównanie do Las Vegas zawarte w tytule? Sprowadza się to do faktu, iż w przeszłości miasto posiadało brukowane ulice, mozaiki, posągi i luksusowe wille przeznaczone dla ówczesnych władców Cesarstwa Rzymskiego. Wśród rezydentów znaleźli się między innymi Juliusz Cezar i Neron. 

Baje było odwiedzane między innymi przez Juliusza Cezara i Nerona. Z czasem miasto zaczęło jednak podupadać

Poza samą architekturą miasto Baje przykuwało uwagę ze względu na tamtejsze gorące źródła i uzdrowiska zasilane dzięki aktywności wulkanicznej. Ta ostatnia, paradoksalnie, okazała się prawdziwym gwoździem do trumny. Miasto znajduje się bowiem w niewielkiej odległości od Wezuwiusza, czyli wulkanu, który zniszczył miasta Pompeje i Herkulanum w 79 roku. 

Czytaj też: Ten fragment tłumaczenia Biblii pozostawał nieznany. Ma ponad 1700 lat

Baje także skończyło w niezbyt przyjemnych okolicznościach. Kiedy Cesarstwo Rzymskie zaczęło się rozpadać, miasto zostało splądrowane, najpierw z udziałem barbarzyńców, a w VIII wieku – za sprawą muzułmańskich najeźdźców. Z kolei aktywność wulkaniczna i sejsmiczna z okolic XVI wieku całkowicie uśmierciły lokalne struktury.