Jak poprawić smak herbaty? Ten sekretny składnik do tej pory był pomijany

Jakość herbaty nie zależy od samych liści. Naukowcy odkryli, że na smak tego popularnego napoju mają wpływ także korzenie rośliny.
Herbata – zdjęcie poglądowe /Fot. Freepik

Herbata – zdjęcie poglądowe /Fot. Freepik

Przyjęło się, że smak herbaty zależy głównie od jakości liści użytych do jej zaparzenia. Chińscy hodowcy od dekad starają się wzmocnić smak herbaty poprzez selekcję najlepszych szczepów i wybór najkorzystniejszych liści, ale pomimo skupienia na wszystkich szczegółach, wciąż pozostawał pewien element losowości w uzyskiwanym smaku. Wreszcie wiemy, dlaczego.

Czytaj też: Herbata dwa razy razy dziennie lub częściej? Wcale nie musi być zielona…

Zespół naukowców z Fujian Agriculture and Forestry University odkrył, że smak herbaty zależy także od pewnego kluczowego składnika, który do tej pory był pomijany: zbioru drobnoustrojów znajdujących się na korzeniach rośliny. Wpływając na te mikroorganizmy można uzyskać jeszcze lepszą jakościowo herbatę. Szczegóły opisano w czasopiśmie Current Biology.

Dr Tongda Xu z Fujian Agriculture and Forestry University mówi:

Dzięki mikrobiomice w korzeniach roślin herbaty zidentyfikowano znaczące różnice w liczebności drobnoustrojów, w szczególności mikroorganizmów związanych z metabolizmem azotu, charakteryzujących się różną jakością. Co najważniejsze, dzięki izolacji i zgromadzeniu syntetycznej społeczności drobnoustrojów z wysokiej jakości korzeni roślin udało nam się znacząco zwiększyć zawartość aminokwasów w różnych odmianach herbaty, co przełożyło się na poprawę jakości samego napoju.

Bakterie glebowe wpływają na smak herbaty

We wcześniejszych badaniach wykazano, że bakterie glebowe żyjące w korzeniach roślin mogą wpływać na ich zdolność do wchłaniania składników odżywczych. W nowym badaniu naukowcy chcieli dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób drobnoustroje korzeniowe wpływają na jakość herbaty.

Czytaj też: Herbata poprawia koncentrację, szczególnie u seniorów. Ile powinniśmy jej pić?

Naukowcy odkryli, że bakterie występujące w korzeniach herbaty wpływają na wchłanianie przez nie amoniaku, co z kolei wpływa na produkcję teaniny – substancji decydującej o smaku naparu. Porównując odmiany herbaty o różnej zawartości teaniny, udało się zidentyfikować zestaw drobnoustrojów, które wydawały się obiecujące pod względem zmiany metabolizmu azotu i zwiększania poziomu teaniny.

Nie tylko liście wpływają na smak herbaty /Fot. Freepik

W ten sposób stworzono syntetyczną mikroflorę, nazwaną SynCom, która ściśle odzwierciedlała tę znalezioną w połączeniu z odmianą herbaty o wysokiej zawartości teaniny o nazwie Rougui. Poprzez zastosowanie tych sztucznych kolonii do korzeni innych roślin herbacianych naukowcy odkryli, że mogą one również zwiększać ilość teaniny w odmianach o niskiej zawartości teaniny.

Dr Wenxin Tang z Fujian Agriculture and Forestry University dodaje:

​Początkowym oczekiwaniem w stosunku do syntetycznej społeczności drobnoustrojów pochodzących z wysokiej jakości korzeni roślin herbaty była poprawa jakości roślin herbaty niskiej jakości. Ku naszemu zdziwieniu, odkryliśmy, że syntetyczna społeczność drobnoustrojów nie tylko poprawia jakość roślin herbaty niskiej jakości, ale także wywiera znaczący wpływ na promowanie niektórych odmian herbaty wysokiej jakości. Co więcej, efekt ten jest szczególnie wyraźny w przypadku herbat o niskiej jakości azotowe warunki glebowe.

Odkrycia sugerują, że syntetycznie wyprodukowane społeczności drobnoustrojów mogłyby ulepszyć herbaty, zwłaszcza uprawiane w warunkach glebowych ubogich w azot. Ponieważ drzewa herbaciane wymagają dużej ilości azotu, odkrycie może pomóc w ograniczeniu stosowania nawozów chemicznych, jednocześnie promując jakość drzew herbacianych. Odkrycia mogą mieć istotne implikacje dla szerzej rozumianych upraw rolnych.

Odkrycie to może mieć zastosowanie w przypadku różnych roślin, np. ryżu o większej zawartości białka. Naukowcy planują kontynuować badania, by dowiedzieć się więcej na temat wpływu drobnoustrojów korzeniowych na inne metabolity wtórne.