Bakterie zasilane elektrycznie

Amerykańscy naukowcy zauważyli, że pewien gatunek bakterii korzysta z właściwości metalu, specyficznie „doładowując się” energią elektryczną. Takie zachowanie mikroorganizmów zostało zaobserwowane po raz pierwszy.

Zjawisko elektrokinezy u tych organizmów naukowcy zaobserwowali już kilka lat temu. Jednak wówczas biolodzy stwierdzili, że bakterie po prostu lgną do metalowej powierzchni. Obecnie już wiadomo, że zachowanie bakterii jest o wiele bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać. Odkrycia dokonano w laboratorium Kennetha Nealsona – jednego z odkrywców bakterii Shewanella oneidensis.

Wszystko zaczęło się od tego, że naukowcy postanowili zbadać poruszanie się bakterii i nagrać je na video. Ruch mikroorganizmów wokół cząsteczek dwutlenku manganu został nagrany w zwolnionym tempie. Badacze przeprowadzili również analizę komputerową otrzymanych danych. Za każdym razem, gdy tylko bakterie zbliżały się do tych metalowych cząsteczek, zaczynały się aktywnie poruszać – mówi Nealson w informacji prasowej uniwersytetu. Drugi naukowiec zauważył później, że bakterie zachowują się w podobny sposób w pobliżu elektrody baterii. Gdy tylko elektroda przestawała działać, ich aktywny ruch się kończył. A więc zachowanie bakterii miało swoje źródło w energii elektrycznej – naukowcy wykluczyli zmysł chemiczny mikroorganizmów. Widocznie w czasie kontaktu z metalem bakterie zbierały energię, następnie przez kilka minut aktywnie poruszały się, żeby znów usiąść na baterii w celu doładowania się energią.

Nowe odkrycie dostarczyło więcej pytań, niż odpowiedzi. W jakim celu bakterie tracą energię na ruch? W jaki sposób znajdują one obiekty metalowe i jak do nich wracają? Czy wyczuwają je za pomocą pola elektrycznego, czy też patrząc na zachowanie innych osobników? Grupa Nealsona twierdzi, że S. oneidensis odpływają od cząsteczek dwutlenku manganu tylko dlatego, że dookoła nich gromadzi się zbyt dużo innych osobników i robi się po prostu ciasno.  

Amerykanie planują przeprowadzenie kolejnego szeregu doświadczeń, aby dowiedzieć się, w jaki sposób bakterie znajdują cząsteczki metalu. Odkrycie to pozwoli być może na optymalizację pracy  bakterii w bakteryjnych ogniwach paliwowych. Badanie zostało opisane w magazynie the Proceedings of the National Academy of Sciences Early Edition. JSL

źródło: uscnews.usc.edu