Banksy otworzył sklep w Londynie. Pełen “niepraktycznych i obraźliwych” przedmiotów?

Jeśli w najbliższym czasie będziecie w Londynie, koniecznie odwiedźcie to miejsce.
Banksy otworzył sklep w Londynie. Pełen “niepraktycznych i obraźliwych” przedmiotów?

Tajemniczy brytyjski artysta street art pod osłoną nocy otworzył „Gross Domestic Product”. Nietypowy sklep pojawił się przy Church Street w londyńskiej dzielnicy Croydon.

Kim dokładnie jest Banksy nie wiadomo, ale od kilku lat artysta robi zamieszanie nie tylko w świecie sztuki.

„Otwieram dziś sklep” – napisał na swoim Instagramie. „Choć tak naprawdę drzwi wcale się nie otwierają”. Do sklepu nie można wejść, ale można w nim kupować – Banksy oferuje sprzedaż przez Internet.

Wśród „asortymentu” znalazła się kuloodporna  kamizelka z flagą Wielkiej Brytanii, w której podczas festiwalu Glastonbury wystąpił Stormzy. Na sprzedaż trafiły też wycieraczki wyprodukowane przez uchodźców z greckich obozów (to do nich trafi całkowity zysk ze sprzedaży). W sklepowej witrynie pojawiły się zestawy lalek – z których przychód ma pokryć koszt zakupu łodzi dla aktywistki Pii Klemp (jej łódź została skonfiskowana po tym, jak oskarżono ją o pomoc w nielegalnej imigracji uchodźców na Morzu Śródziemnym).

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

. I made a customised stab-proof vest and thought – who could possibly wear this? Stormzy at Glastonbury.

Post udostępniony przez Banksy (@banksy) Cze 29, 2019 o 6:41 PDT

 

 Artysta prowokuje, że produkty w sklepie są “niepraktyczne i obraźliwe”. Cała akcja jest odpowiedzią na spór, jaki Banksy toczy z firmą, która nielegalnie drukuje kartki z jego twórczością. 

Instalacja ma być dostępna przez dwa tygodnie. Jeśli w najbliższym czasie będziecie w Londynie, koniecznie odwiedźcie to miejsce.

Więcej:Banksysztuka