Niezwykłe odkrycie w poznańskiej bibliotece. Dzieła należące do autorów legendarnych baśni!

O niesamowitym znalezisku dokonanym w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu poinformowały przedstawicielki tamtejszej uczelni. Chodzi o niemal trzydzieści pozycji pochodzących z prywatnych zbiorów należących do Wilhelma Karla i Jacoba Ludwiga Karla Grimmów.
Niezwykłe odkrycie w poznańskiej bibliotece. Dzieła należące do autorów legendarnych baśni!

Lub po prostu braci Grimm. Któż w dzieciństwie nie miał styczności z ich twórczością? To przecież bardzo istotne nazwiska w świecie literatury, ale także badacze z ważnym dorobkiem z punktu widzenia dokumentowania podań, mitów i opowieści ludowych pochodzących z różnych miejsc i epok.

Czytaj też: Skrzynia pełna oręża. Oto jeden z efektów poszukiwań zaginionego średniowiecznego okrętu 

Imponujące odkrycie, jak wyjaśnia prof. Eliza Pieciul-Karmińska oraz Renata Wilgosiewicz-Skutecka, opiera na 27 ukrytych do tej pory pozycjach. Poszukiwania tych tytułów trwały aż pół roku, a badacze już ostrzą sobie zęby na myśl o tym, jakich informacji mogą im dostarczyć przeprowadzone ekspertyzy. 

Bracia Grimm to między innymi autorzy legendarnych baśni, którzy zajmowali się językoznawstwem oraz badaniem podań ludowych z różnych epok

Co ciekawe, część księgozbioru należącego do braci Grimm udało się zlokalizować w poznańskiej bibliotece już w 2002 roku, za sprawą działań prof. Wiesława Wydry. Ponad dwadzieścia lat później ta historia doczekała się swojej kontynuacji i wygląda na to, że efekt końcowy jest nawet bardziej imponujący!

Wilhelm i Jacob Grimm to niemieccy badacze i pisarze, którzy zajmowali się między innymi językoznawstwem oraz badaniem różnego rodzaju podań i mitów. I choć w powszechnie znanej formie przedstawione przez nich baśnie były dość ugrzecznione, tak pierwotnie ociekały wręcz brutalnością. Miały jednak moralny przekaz dążący do ukazania zwycięstwa dobra nad złem.

Jak wyjaśniły autorki najnowszego odkrycia, znalezione dzieła pochodzą z prywatnego księgozbioru braci Grimm, które od zakończenia II wojny światowej uchodziły za zaginione. Nie tylko toruje to drogę do postępu w badaniach związanych z twórczością braci, ale zarazem daje nadzieję, że w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu  znajdują się też inne pozycje należące dawniej do niemieckiego rodzeństwa. 

Czytaj też: Metropolia sprzed tysięcy lat nagle opustoszała. Co się stało z dawnym megamiastem?

Bardzo interesującym aspektem jest obecność dopisków autorstwa Grimmów, którzy tworzyli własnoręcznie robione notatki na stronach znalezionych książek. Zdecydowanie zwiększa to wartość kolekcjonerską tych dzieł. Naukowcy zamierzają teraz przeprowadzić analizy mające na celu rozpracowanie tych notatek, w czym mogą pomóc badacze zza naszej zachodniej granicy.