Oto nowy Bayraktar TB3. Podczas testów zrobił ogromne wrażenie

Pod koniec października turecki dron Bayraktar TB3 odbył swój dziewiczy lot. To następca maszyn TB2, które są wykorzystywane przez ukraińską armię do odpierania ataków Rosjan.
Bayraktar TB3 /Fot. Baykar

Bayraktar TB3 /Fot. Baykar

Bayraktar TB3 to bezzałogowy bojowy statek powietrzny (UAV), stworzony przez turecką firmę Baykar. Nowy dron odbył swój pierwszy lot w Çorlu Flight Training and Test Center w północno-zachodniej Turcji, dokładnie dwa dni przez 100. rocznicą powstania Republiki Tureckiej. Maszyna będzie w stanie prowadzić długoterminowe operacje nadzoru morskiego i lekkiego uderzenia. Jej platformą startową ma być okręt TCG Anadolu.

Czytaj też: Nie Thanos, a Thanatos. Oto najpotężniejszy dron wojskowy amerykańskiej armii

Pierwszy lot Bayraktara TB3 trwał godzinę i zapoczątkował nową erę w światowym lotnictwie. Chociaż szczegóły przeprowadzonych testów nie zostały ujawnione, maszyna podobno zrobiła na wszystkich duże wrażenie, przekraczając nawet oczekiwania twórców.

Bayraktar TB3 to długo wyczekiwana “morska” wersja drona TB2

Morska wersja sprawdzonego w ogniu walki drona TB2 była potrzebna i jest opracowywana od kilku lat. Zadebiutowała dopiero w marcu tego roku, ale od tego czasu jest intensywnie testowana. Firma Baykar postawiła sobie za cel zakończenie wszystkich prób przed końcem 2023 r. i wydaje się, że termin ten zostanie dotrzymany. Kupnem TB3 są zainteresowane różne armie, bo TB2 sprawdził się w trudnych strefach działań wojennych, m.in. Syrii, Libii, a przede wszystkim w Ukrainie.

Czytaj też: Korea Południowa pokazała nowego drona i damy głowę, że gdzieś już go widzieliśmy

Bayraktar TB3 to uzbrojony UAV przeznaczony do operowania na okrętach wojennych, wyposażony w składane skrzydła, podobnie jak te w myśliwcach stacjonujących na lotniskowcach. Dzięki takiej konstrukcji, TB3 jest pierwszym na świecie UAV zdolnym do startu i lądowania z okrętów o krótkim pasie startowym, jak TCG Anadolu. Testowy dron został wyposażony w silnik PD-170 opracowany przez TUSAS Engine Industries o mocy 170 KM, idealny do działania w warunkach morskich, ale niewykluczone, że w wersji seryjnej będą jeszcze jakieś modyfikacje.

Bayraktar TB3 w locie /Fot. Baykar

TB3 ma rozpiętość skrzydeł 14 metrów i długość 8,35 m. Dron ma maksymalną masę startową 1450 kg i ładowność 280 kg. Może on przenosić różnorodne uzbrojenie, takie jak rakiety przeciwpancerne, rakiety naprowadzane laserowo i bomby przeciwpiechotne. TB3 ma być głównie wykorzystywany do misji wywiadowczych.

Dziewiczy lot zbiega się z czasem, w którym wykorzystanie dronów bojowych nabiera coraz większego znaczenia, co widać szczególnie u naszych sąsiadów. Ukraińcy chętnie korzystają z dronów Bayraktar TB2 i przypisuje się im wiele sukcesów wojennych, np. zatopienie rosyjskiego krążownika Moskwa.

Warto wspomnieć, że firma Baykar ma w swojej ofercie innego bojowego UAV, nazywanego Akinci. Jest on uważany za najnowocześniejszego tureckiego drona i został już zakupiony przez sześć krajów, m.in. Arabię Saudyjską. Akinci to latający na dużych wysokościach UAV o dużej wytrzymałości, zdolny do wykonywania ataków powietrze-ziemia i powietrze-powietrze. Dron ma 12,2 m długości, 4,1 m wysokości i skrzydła o rozpiętości 20 m. Jego maksymalna ładowność wynosi 1350 kg, a pułap to 12 192 m. Według producenta, Akinci może wykonywać manewry podobne do myśliwców i przenosić różnorodne uzbrojenie, np. rakiety manewrujące SOM-B1 firmy Roketsan.