Nie Thanos, a Thanatos. Oto najpotężniejszy dron wojskowy amerykańskiej armii

Jest owiany tajemnicą, ma pojawić się w akcji w 2025 r., a jego nazwa nawiązuje do greckiego boga śmierci. Thanatos to najbardziej zaawansowany dron wojskowy amerykańskiej armii, którego wizualizacje właśnie zostały przedstawione przez firmę Kratos Defence and Security Solutions.
Przyszłe drony amerykańskiej armii będą współpracować z myśliwcami /Fot. USAF

Przyszłe drony amerykańskiej armii będą współpracować z myśliwcami /Fot. USAF

Drony stają się podstawą wyposażenia armii na całym świecie, czego można doświadczyć podczas inwazji Rosji na Ukrainę. Coraz częściej stosowane są tanie drony kamikadze, których strata jest wliczona w koszty działań wojennych.

Czytaj też: To nie film SF a rzeczywistość. Szpiegowskie drony jak statki kosmiczne

Z drugiej strony jednak Stany Zjednoczone postrzegają bezzałogowe statki powietrzne (UAV) jako idealne wsparcie myśliwców budowanych ramach projektu Next Generation Air Dominance (NGAD). Amerykańska armia chętnie korzysta z zaawansowanych dronów, które mają duży zasięg, są niewidzialne dla radarów, a przy tym precyzyjne. Te autonomiczne maszyny nigdy się nie męczą, a przy tym nie narażają życia żołnierzy. Thanatos to najnowocześniejszy z nich.

Thanatos to zwiastun śmierci dla wrogów

Thanatos, nazwany na cześć Tanatosa, greckiego boga i uosobienia śmierci, został ogłoszony w 2019 r. Odpowiedzialna za realizację projektu firma Kratos Defence and Security Solutions, która stworzyła także XQ58-A Valkyrie i UTAP-22 Mako, nie ujawniła żadnych szczegółów na jego temat. Aż do teraz.

Czytaj też: Drony Reaper z od dawna wyczekiwanym ulepszeniem. Nie za późno?

Opublikowany przez firmę render jest jak dotąd pierwszą wizualizacją Thanatosa. Wynika z niego, że będzie to jednosilnikowy, bezogonowy UAV ze skrzydłami w kształcie rombów (o zmniejszonym oporze). Ma mieć elementy utrudniające wykrycie, m.in. wloty powietrza umieszczone w górnej cześci kadłuba, dziób typu “łopata” i wylot silnika w zagłębieniu, co ma zmniejszać sygnaturę podczerwoną. Dron będzie poruszał się z prędkością ponaddźwiękową, ale nie ujawniono, jaką dokładnie.

Kratos nie ujawnił żadnych informacji na temat możliwości uzbrojenia drona, więc nie wiadomo, w jakich misjach Thanatos będzie się specjalizował. Jedną oczywistą wskazówką wynikającą z renderu jest logo Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (USAF), które Kratos zwykle robi, przekazując swoje drony określonemu rodzajowi wojska.

Thanatos /Fot. Kratos

Eric DeMarco, prezes i dyrektor generalny Kratos, mówi:

W oparciu o nowe, duże możliwości programowe, które realizujemy, planujemy obecnie pewne dodatkowe inwestycje w 2024 r., w tym w obszarze dronów taktycznych i satelitów, aby przygotować spółkę na potencjalnie jeszcze większy wzrost w 2025 r. i później. Wśród nowych możliwości, które poszukujemy, prowadzimy rozmowy z klientem i mamy nadzieję, że w przyszłym roku podpiszemy kontrakt dotyczący niektórych innych systemów dronów taktycznych Kratos, w tym Thanatosa.

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych oświadczyły również, że zamierzają zakupić 1000 UAV, które będą towarzyszyć ich zaawansowanym myśliwcom w ramach programu Collaborative Combat Aircraft (CCA). W tej roli Thanatos prawdopodobnie służyłby jako transporter z bronią do przenoszenia rakiet powietrze-powietrze dla myśliwców i systemów walki elektronicznej.

Prace nad Thanatosem powinny rozpocząć się do 2025 r., co firma Kratos nakreśliła również w swoich prognozach finansowych.