Będą bezpłatne szczepienia przeciw HPV. W Warszawie wystartowały zapisy

Od wczoraj trwają zapisy na bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. Program finansowany jest przez Urząd m.st. Warszawy.

Warszawa: szczepionka przeciw HPV dla 12 i 13-latków

Zakażenie HPV, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego, jest najczęstszą infekcją przenoszoną drogą płciową. Każdego roku jakąś jego formą zaraża się ok. 14 milionów ludzi. Lekarze od dawna promują szczepienia jako najskuteczniejsze narzędzie walki z wirusem – pozwala uniknąć zakażenia  w 96% do 100% przypadków. Tym bardziej, że przed wirusem nie chronią w pełni prezerwatywy i może on być z łatwością przekazywany podczas stosunku oralnego.

Ponieważ szczepionka działa tylko na te osoby, które nie były jeszcze narażone na działanie wirusa, szczepionkę przeciwko HPV należy podawać w młodym wieku, jeszcze przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. W wielu krajach Europy Zachodniej szczepienia przeciw HPV obejmują nawet 100 proc. dziewczynek do 13 r.ż.

Teraz chłopcy i dziewczynki w wieku 12 i 13 lat mogą skorzystać z programu bezpłatnych szczepień  finansowanych przez Urząd m.st. Warszawy. Zapisy na szczepienia trwają od 4 listopada.

Szczepienia będą realizowane w czterech przychodniach Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Targówek po wcześniejszej kwalifikacji lekarskiej (można na nie  zapisywać dzieci przez Centrum Obsługi Pacjenta: 22 518 26 66 lub bezpośrednio w przychodniach).

Z czasem szczepienia mają być dostępne również w innych dzielnicach stolicy. Udział w programie jest zalecany m.in. przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Władze Warszawy planują wydać na ten program około 2,5 mln zł. To realizacja wyborczych obietnic prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

 

HPV: warto wiedzieć

Przyjmuje się, że większość aktywnych seksualnie kobiet w którymś momencie swojego życia zostaje zakażona wirusem. U 80-90 procent infekcja mija samoistnie, u kilku procent rozwija się nowotwór – najczęściej jest to rak szyjki macicy (to drugi co do częstości występowania nowotwór narządów płciowych u kobiet do 45 r.ż., każdego roku 3,5 tys. Polek dowiaduje się, że cierpi na ten rodzaj nowotworu, a co druga przegrywa walkę z chorobą).

Znanych jest ok. 120 odmian wirusa, z których część jest kancerogenna (największy udział w rozwoju raka szyjki macicy mają typ 16 i 18, natomiast w powstawaniu łagodnych zmian
– typy 6 i 11). Konsekwencje nie omijają mężczyzn, coraz więcej mówi się o tym, że HPV może powodować u nich nowotwór gardła czy jamy ustnej.

– Kiedy mówimy o nowotworze wywołanym przez HPV, często przyjmujemy, że osoba chora miała wielu partnerów seksualnych i prowadziła nieodpowiedzialne życie seksualne. To nieprawda. Mamy pacjentów, którzy są wiernymi małżonkami od 60 lat i niestety również chorują. – mówi Krzysztof Misiukiewicz, onkolog z Centrum Mount Sinai.

Więcej: https://www.focus.pl/artykul/coraz-wiecej-przypadkow-raka-gardla-u-mezczyzn-przyczyna-seks-oralny

Nie chodzi więc o to, by straszyć HPV czy unikać aktywności seksualnej, a raczej o to, by szczepić odpowiednio wcześniej.

Więcej:undefined