Bezprzewodowy Android Auto i Car Play? Właściciele tych samochodów mogą już z nich korzystać

Korzystanie z takich funkcji jak Android Auto i CarPlay może wiele ułatwić podczas jazdy, ale choć niektóre samochody coraz bardziej naszpikowane są najnowocześniejszymi rozwiązaniami, z platform Google’a i Apple’a wciąż trzeba korzystać „po kablu”. Na szczęście nie we wszystkich autach, bo Hyundai i Kia wydały długo wyczekiwaną aktualizację, dzięki której kabel możemy rzucić w kąt.
Bezprzewodowy Android Auto i Car Play? Właściciele tych samochodów mogą już z nich korzystać

Hyundai i Kia udostępniają długo wyczekiwaną aktualizację, wprowadzając bezprzewodowy Android Auto i CarPlay do swoich samochodów

Właściciele niektórych modeli samochodów mogą być nieco zdziwieni, wiedząc, że w ich starszych autach są udogodnienia, jakich w tych najnowszych próżno szukać. Mowa tutaj w szczególności o markach Hyundai i Kia, które w modelach z nowocześniejszym wyposażeniem i zintegrowaną nawigacją wciąż nie oferowały bezprzewodowego połączenia z CarPlay i Android Auto. To trochę kuriozalne – auta naszpikowane elektroniką z rozbudowanym systemem infotainment, a tu nadal trzeba łączyć się po kablu. Na szczęście mamy dobrą wiadomość – w końcu pojawia się długo wyczekiwana aktualizacja oprogramowania.

Czytaj też: Google usunie miliony kont Gmail. Masz się czego obawiać?

Serwis  9to5Mac donosi, że Hyundai zaczyna udostępniać aktualizację oprogramowania sprzętowego, która dodaje bezprzewodowe funkcje CarPlay i Android Auto. Co najciekawsze, zaczyna od Europy, zmuszając amerykańskich właścicieli swoich aut do uzbrojenia się w jeszcze odrobinę cierpliwości. Aktualizacja zapewniająca obsługę bezprzewodowej funkcji CarPlay oraz Android Auto została ogłoszona w tym tygodniu na stronie internetowej Hyundai, a także na stronie firmy Kia, i nosi nazwę „Mapa nawigacji i aktualizacja oprogramowania” z października 2023 r. 

Czytaj też: Android 14 w końcu wykorzysta pełny potencjał składanych smartfonów

Hyundai i Kia wprowadzają nową aktualizację oprogramowania 12,3-calowego systemu informacyjno-rozrywkowego obejmującego platformę Connected Car nawigacji Cockpit (ccNC) i wbudowaną nawigację, które te firmy oferują w wyższych wariantach niektórych swoich pojazdów. 

Oto wszystkie samochody, które będą obsługiwać tę aktualizację:

Zła wiadomość jest taka, że modele z systemem informacyjno-rozrywkowym o przekątnej 10,25 cala (i mniejszym) nadal nie obsługują bezprzewodowego Androida Auto i Apple CarPlay. Chociaż obie firmy udostępniły najnowszą aktualizację także dla tych samochodów, dodając praktycznie wszystkie funkcje, jakie zapewnia nowe oprogramowanie sprzętowe systemu informacyjno-rozrywkowego opartego na platformie ccNC, wśród nich nie znalazła się wspomniana łączność bezprzewodowa. To mocno rozczarowujące, bo na rynku bez trudu znajdziemy modele samochodów, które choć nie mają systemu infotainment z wbudowaną nawigacją, wciąż oferują łączność bezprzewodową z CarPlay i Android Auto.