To już w przyszłym tygodniu. Google usunie miliony kont Gmail

Na początku tego roku Google zapowiedział, że szykuje masową czystkę na Gmailu. Już za kilka dni pod nóż pójdą miliony kont, a ich właściciele bezpowrotnie stracą przechowywane tam dane. Kogo to dotyczy i czy mamy się obawiać?
To już w przyszłym tygodniu. Google usunie miliony kont Gmail

Google będzie kasować nieaktywne konta Gmail

Kiedy w 2020 roku Google ograniczył nieodpłatną przestrzeń dyskową dla Zdjęć, zmienił też politykę dotyczącą przechowywanych danych. Firma postanowiła wtedy, że dane przechowywane na kontach, które były nieaktywne przez co najmniej dwa lata, będą usuwane. Dotyczyło to jedynie danych, a nie całego konta. Jednak kilka miesięcy temu zapadła ostrzejsza decyzja – usunięte zostaną całe konta, a ten proces ruszy już w grudniu tego roku. Mamy już końcówkę listopada, dlatego warto o tym przypomnieć.

Czytaj też: Odpowiedzi na maile będą jeszcze szybsze. Google testuje nowość dla Gmaila

Stali użytkownicy poczty nie mają się co martwić, ich konta są całkowicie bezpieczne, a zmiana dotyczy tylko tych, które są nieaktywne. Na początku roku Google ogłosił, że chodzi o konta, do których nikt nie logował się przez przynajmniej dwa lata. W pierwszej kolejności pod nóż pójdą te konta, które zostały utworzone i nigdy niewykorzystywane w żaden sposób. Jednak nawet w tym przypadku, zanim dojdzie do usunięcia, będą wysyłane „wielokrotne powiadomienia w miesiącach poprzedzających usunięcie” na adres i załączoną wiadomość e-mail dotyczącą odzyskiwania danych. Nie będzie więc to proces nagły. Jeśli więc macie konto, którego nie chcecie stracić, lepiej odkopać dane logowania i podjąć na nim jakieś aktywności, inaczej Google się go pozbędzie.

Czytaj też: Fitbit opuszcza kolejne rynki. Google najwyraźniej nie chce wywiązywać się ze swoich obietnic

Od 2019 roku Gmail miał 1,5 miliarda aktywnych użytkowników na całym świecie i jest jedną z najpopularniejszych usług e-mailowych. Właśnie przez tę popularność oraz łatwość założenia konta, oszuści często atakują użytkowników Gmaila. Nie dziwi więc to, że Google będzie chciał zamknąć nieaktywne konta, aby zwolnić nazwy i miejsce. Gigant co prawda nie opublikował żadnych danych dotyczących liczby kont sklasyfikowanych jako nieaktywne, ale biorąc pod uwagę wielkość bazy użytkowników, firma pozbędzie się zapewne milionów kont, którym do tej pory udostępnia dużo bezpłatnego miejsca na dane.

Ludzie chcą, aby produkty i usługi, z których korzystają online, były bezpieczne. Dlatego zainwestowaliśmy w technologię i narzędzia, które chronią naszych użytkowników przed zagrożeniami bezpieczeństwa, takimi jak spam, oszustwa typu phishing i przejmowanie kont. Nawet przy tych zabezpieczeniach, jeśli konto nie było używane przez dłuższy czas, istnieje większe ryzyko, że zostanie naruszone. Dzieje się tak dlatego, że zapomniane lub nienadzorowane konta często opierają się na starych lub ponownie używanych hasłach, które mogły zostać naruszone, nie mają skonfigurowanego uwierzytelniania dwuskładnikowego i są poddawane mniejszej liczbie kontroli bezpieczeństwa przez użytkownika – wyjaśnia Ruth Kricheli, wiceprezes ds. zarządzania produktami w Google.

Czytaj też: Ta nowość w nawigacji Waze zdecydowanie powinna trafić do Map Google. Z nią każda podróż będzie bezpieczniejsza

Pamiętajcie również, że usunięcie konta Gmail obejmuje wyczyszczenie całej jego zawartości powiązanej z kontem, a więc plików na Dysku, w Zdjęciach Google czy Dokumentach. Może więc się okazać, że nagle stracicie naprawdę sporo danych. Jeśli więc nie chcesz, by twoje konto zostało usunięte, wystarczy dokonywać na nim jakichś aktywności. Przede wszystkim należy się tam zalogować, a następnie użyć go np. do wysłania e-maila, zalogować się na YouTube’a czy na innej witrynie. Doradzam jednak zmianę hasła po tak długim nieużywaniu, bo nigdy nie można być pewnym, czy to już nie wyciekło.