Bieganie łagodzi objawy depresji równie dobrze co leki

Bieganie jest dobre nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Najnowsze badania potwierdzają, że bieganie równie skutecznie łagodzi objawy depresji co specjalistyczne leki. To z kolei oznacza, że nie zawsze najlepszą opcją jest pomoc farmakologiczna.
Bieganie to skuteczny sposób zwalczania depresji /Fot. Unsplash

Bieganie to skuteczny sposób zwalczania depresji /Fot. Unsplash

Bieganie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne – i nie chodzi tylko o redukcję stresu. Naukowcy z Vrije University potwierdzili, że regularne treningi cardio – w tym bieganie – mogą skutecznie zmniejszać objawy depresji. Wyniki zostały zaprezentowane niedawno na konferencji ECNP w Barcelonie i sugerują, by dwa razy się zastanowić przed sięgnięciem po farmakoterapie. Bieganie równie dobrze poprawia zdrowie psychiczne co leki przeciwdepresyjne.

Czytaj też: Tak wygląda depresja w mózgu. Zaskakujące wnioski z pionierskich badań

Prof. Brenda Penninx z Vrije University mówi:

Obie interwencje pomogły w leczeniu depresji w mniej więcej takim samym stopniu. Leki przeciwdepresyjne na ogół miały gorszy wpływ na masę ciała, zmienność rytmu serca i ciśnienie krwi, podczas gdy terapia biegowa poprawiała na przykład ogólną sprawność i tętno.

Bieganie skutecznie zwalcza depresję, ale trzeba być regularnym

W badaniu wzięło udział 141 pacjentów cierpiących na depresję i/lub stany lękowe. Osoby miały do wyboru przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych SSRI przez 16 tygodni lub dołączenie do grupowej terapii biegowej przez ten sam czas. Większość, bo 96 uczestników, zdecydowała się na bieganie, a 45 na leki przeciwdepresyjne. Ta rozbieżność liczbowa wskazuje na wyraźną preferencję wśród uczestników ćwiczeń fizycznych nad lekami.

Czytaj też: Nie każda depresja powinna być leczona tak samo. Odkryto nowy podtyp tej podstępnej choroby

W ciągu 16-tygodniowego eksperymentu u grupy biegaczy wykazano poprawę masy ciała, obwodu talii, ciśnienia krwi i pracy serca. Z kolei w grupie przyjmującej leki przeciwdepresyjne (Escitalopram) stwierdzono tendencję do nieznacznego pogorszenia tych markerów metabolicznych.

Osoby, które wybrały terapię przeciwdepresyjną, były nieco bardziej przygnębione niż osoby, które zdecydowały się na bieganie. Ale z kolei odsetek rezygnacji w grupie ćwiczącej był znacznie wyższy. Tylko 52 proc. grupy biegaczy przestrzegało zalecanych 2-3 nadzorowanych 45-minutowych sesji grupowych tygodniowo przez 16 tygodni. Wskaźnik przestrzegania zaleceń w grupie przyjmującej leki przeciwdepresyjne wyniósł 82 proc.

Bieganie jest dobre dla ciała i dla ducha

Różnica ta może wynikać z charakteru każdej z terapii. Podczas gdy farmakoterapia wymaga prostego zażycia tabletek, bieganie oznacza bardziej proaktywne podejście. Więcej ruchu oznacza lepszą kondycję i mniej siedzący tryb życia, który często jest kojarzony z depresją i zaburzeniami lękowymi.

Prof. Brenda Penninx podsumowuje:

Ważne jest, aby powiedzieć, że w leczeniu depresji jest miejsce na obie terapie. Badanie pokazuje, że wielu osobom podoba się pomysł ćwiczeń, ale ich realizacja może być trudna, mimo że korzyści są znaczące. Odkryliśmy, że większość osób przestrzega zaleceń dotyczących przyjmowania leków przeciwdepresyjnych, podczas gdy około połowa grupy biegaczy przestrzega terapii ruchowej dwa razy w tygodniu.

Chociaż aktywność fizyczna faktycznie ma wiele korzyści dla zdrowia psychicznego, wyzwaniem pozostaje zapewnienie, że pacjenci będą przestrzegać planu ćwiczeń. To regularność i odpowiednia motywacja są kluczem do sukcesu.