Biomateriał na medal

Naukowcy z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej opracowali biomateriał, który może być wykorzystywany w medycynie, kosmetologii oraz weterynarii

Za swoje odkrycie naukowcy zostali nagrodzeni złotym medalem podczas XVI Moskiewskiego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „ARCHIMEDES – 2013”.

Innowacyjny biomateriał będzie stosowany głównie jako opatrunek na trudno gojące się rany skórne, zwłaszcza te zainfekowane gronkowcem złocistym.
Opatrunki wyglądem przypominają gąbkę lub mają postać hydrożelową, wykazują właściwości przeciwdrobnoustrojowe.

– Poza opatrunkami wspomagającymi leczenie ran i blizn nasz materiał może być używany m.in. w materiałach chłodzących i rozgrzewających, maseczkach kosmetycznych, materiałach łagodzących skutki ukąszeń owadów oraz oparzeń słonecznych, a nawet jako płatki kosmetyczne – wylicza Grzegorz Gorczyca, doktorant w Katedrze Technologii Leków i Biochemii na Wydziale Chemicznym PG.

Biopolimerowy materiał wyróżnia się właściwościami przeciwutleniającymi, dużą chłonnością, a także zapewnia wilgotne środowisko gojenia rany. Posiada również wysoką zdolność absorbowania zapachów, a ze względu na dużą zawartość chitozanu może szybciej niż inne opatrunki hamować krwawienie. Opatrunki są bardzo chłonne – 1 g wiąże około 50 g wysięku z rany.

Materiał został opracowany na bazie polimerów naturalnych chitozanu, kolagenu i żelatyny, dzięki czemu jego wytwarzanie jest niedrogie. Jednostkowy koszt surowcowy materiału 12x12x04cm szacuje się na ok. 0,04 USD.

Sam projekt matrycy, jest zdaniem Grzegorza Gorczycy, rozwiązaniem dotychczas niespotykanym. Unikalna jest też technologia przetwarzania chitozanu.

– Jak dotąd wszystkie technologie wykorzystujące chitozan opierają się na jego roztworach w kwasach bądź na chitozanie mikrokrystalicznym. My potrafimy przygotować całkowicie wodne roztwory chitozanu bez jakichkolwiek jego modyfikacji chemicznych – podkreśla.

W tym roku podczas targów ARCHIMEDES wystawcy z 20 krajów zaprezentowali ponad 1000 wynalazków i innowacyjnych technologii. To największa na świecie impreza pod względem liczby przedstawianych rozwiązań. Dowiedz się więcej!