Bitwa pod Gettysburgiem była wyjątkowo krwawa i właśnie znaleziono kolejny na to dowód

Bitwa pod Gettysburgiem jest uznawana za najkrwawsze starcie całej wojny secesyjnej. Archeolodzy natrafili niedawno na pocisk artyleryjski związany z tym konfliktem.
Bitwa pod Gettysburgiem była wyjątkowo krwawa i właśnie znaleziono kolejny na to dowód

Wojna secesyjna rozgrywała się między Unią oraz Konfederacją i trwała w okresie od 1861 do 1865 roku. Ostatecznie zwycięstwo odniosły wojska Północy, podczas gdy próbujące się odłączyć Południe musiało zgodzić się na porzucenie niewolnictwa. Łącznie śmierć w wyniku walk poniosło ponad 600 tysięcy ludzi.

Czytaj też: Impreza tak wielka, że wspominamy ją nawet 5000 lat później. Jej uczestnicy korzystali ze specjalistycznego sprzętu

W znacznym stopniu przyczyniły się do tego bitwy takie jak ta spod Gettysburga, kiedy to zginęło ponad 50 tysięcy żołnierzy. Walki toczyły się od 1 do 3 lipca 1863 roku, a w drugim dniu starcia trwało “przeciąganie liny” o kontrolę nad Little Round Top, czyli wzgórzem pełniącym kluczową rolę pod kątem strategicznym. 

Bitwa pod Gettysburgiem rozegrała się od 1 do 3 lipca 1863 roku

Właśnie w obrębie Little Round Top udało się odnaleźć mający ponad 160 lat pocisk artyleryjski. Archeolodzy prowadzący tam swoje działania wykorzystywali wykrywacze metalu i natrafili na obiekty zakopany na głębokości około 60 centymetrów. Jak się okazało, niewybuch ma około 18 centymetrów długości i 4,5 kilograma wagi. Na miejsce trafili specjaliści, którzy zajęli się kontrolowaną detonacją potencjalnie niebezpiecznego ładunku.

Co ciekawe, tego typu znaleziska wcale nie należą do częstych. Wystarczy wspomnieć, że od 1980 roku na miejscu zlokalizowano zaledwie pięć niewybuchów. Znacznie powszechniejsze są mniejsze i nieco mniej niebezpieczne artefakty, takie jak kule czy guziki z mundurów. Poza tym często dochodzi do lokalizowania “fałszywych” przedmiotów, które ostatecznie okazują się pochodzić z czasów współczesnych. 

Czytaj też: Niepublikowane wcześniej nagranie wraku Titanica. Na prawdę czekaliśmy aż 37 lat

Wojska Konfederacji musiały uznać wyższość sił Unii. I choć sama wojna secesyjna potrwała jeszcze niemal dwa lata, to bitwa pod Gettysburgiem jest przez wielu historyków uznawana za punkt zwrotny w całym konflikcie. Od tamtej pory, kiedy to generał Robert E. Lee oraz jego ludzie musieli dokonać odwrotu, wojska Północy zyskiwały systematyczną przewagę. Ostatecznie, 26 maja 1865 roku, przedstawiciele zbuntowanych stanów południa oficjalnie się poddali, choć walki partyzanckie trwały w niektórych miejscach jeszcze przez kilka tygodni.