Biuro, do którego każdy ma świetny dojazd – czy to możliwe?

Po dwóch latach pandemii wiele osób ma dość pracowania z domu, z drugiej strony zaś myśl o długim dojeździe do biura również nie jest szczególnie nęcąca. Okazuje się, że ten problem można łatwo rozwiązać – wystarczy przekazać poszukiwania biura technologii, którą stworzył polski startup TenanTeam.

Nadzieja dla skostniałej branży?

Nieruchomości na wynajem to bardzo nierówny zbiór – z jednej strony mamy Booking.com i Airbnb, które zrewolucjonizowały krótkoterminowy najem i pełno innych aplikacji, dzięki którym można znaleźć coś na dłużej, z drugiej strony jednak stoi przykurzony kolos: branża nieruchomości komercyjnych (CRE, od ang. Commercial Real Estate), w której większość procesów nie uległa zmianie od lat 90. i dopiero wybuch pandemii sprawił, że zaczyna otwierać się na zmianę. 

Mądre biura z niemądrym dojazdem

Biura firm dbających o pracowników idą w stronę bycia smart, czego niekiedy nie można powiedzieć o dojazdach do i z pracy, które potrafią zepsuć nawet najlepiej zaczynający się dzień i zrujnować doskonale zapowiadający się wieczór. Czy zawsze musi być tak, że część pracowników narzeka na lokalizację biura? Dzięki projektowi 10000hmniej.pl, czyli pierwszej na świecie technologii doboru biur rozwijanej przez polski startup TenanTeam – niekoniecznie. W tym wypadku o lokalizacji nowego miejsca pracy zadecyduje nie zarząd firmy, lecz inteligentne algorytmy.

Właściciele biznesów są dziś w stanie z łatwością wymienić co powinno posiadać ich wymarzone biuro, ale z trudem przychodzi im wskazanie, gdzie powinno być, czego chcą pracownicy oraz czy tak naprawdę potrzebują biura. – mówi Konrad Okła, założyciel TenanTeam – Naszym celem jest zaoferowanie rynkowi technologicznego rozwiązania, które zagreguje informacje od nawet kilkuset pracowników i przedstawi w czasie rzeczywistym obiektywne zestawienie dające przejrzysty komunikat: to tutaj powinniście rozważyć przeniesienie biznesu. 

Oszczędność na dojazdach: 10000 godzin 

W wielu polskich biznesach, które operują w dużych miastach, często pada na popularne lokalizacje biurowe, które zwykle znajdują się w centralnych dzielnicach. Owszem, może wiązać się to z pewnym prestiżem dla firmy, ale takie rozwiązanie niesie za sobą również ryzyko rosnącego niezadowolenia wśród pracowników – te miejsca są zwykle najbardziej zakorkowane, więc czas dojazdu do lub z pracy może się znacznie wydłużać. Projekt 1000hmniej.pl może łatwo rozwiązać ten problem.

Dla precyzyjnego wskazania najlepszego biura dla danego zespołu TenanTeam opracował technologię analizującą nie tylko miejsca zamieszkania pracowników i siatkę dróg, ale również dane z okolicy typu ilość restauracji, parków czy przedszkoli orazdane z komunikacji miejskiej. Dzięki zaawansowanym algorytmom rozwiązanie polskiego startupu przekłada się nie tylko na samopoczucie osób pracujących w biurze, ale i na konkretnej oszczędności czasu – dzięki dobremu położeniu miejsca pracy firma zatrudniająca 100 osób może zaoszczędzić na dojazdach ponad 10000 godzin rocznie, a więc każdy pracownik zyska prawie tydzień dodatkowego czasu.

Unikatowe rozwiązanie, które stawia w centrum człowieka

Dobra lokalizacja biura to nie tylko fizyczne położenie na mapie. Liczy się również otoczenie. – Managerowie dużych firm, ale i zarządzający mniejszymi zespołami, czerpią informacje na temat potrzeb pracowników z różnorakich artykułów i raportów. Problemem takich badań jest to, że opisują one uśrednionego pracownika. – podkreśla Przemysław Szufel, ekspert z obszaru data science oraz Partner Zarządzający Nunatak Capital, inwestora startupu – Chcemy zwrócić uwagę na prawdziwe potrzeby i oczekiwania osób, które codziennie mijamy w pracy. Technologia 10000hmniej.pl analizuje dziesiątki tysięcy POI (ang. Points of Interest), po czym grupuje je w kategorie takie jak jedzenie, czas po pracy, komunikacja czy sport. Następnie pracownicy firmy biorący udział w badaniu mogą wskazać swoje preferencje i potrzeby. Końcowym rezultatem jest raport z najlepszymi biurami dla danej firmy, który sumuje i waży aspekt komunikacyjny i otoczenie biura. 

Z perspektywy organizacji jest to wiedza zupełnie unikatowa, ponieważ technologia TenanTeam jest jedyną na rynku umożliwiającą tak holistyczne spojrzenie na potrzeby firmy. – dodaje Konrad Okła, podkreślając, iż dostęp do narzędzia jest darmowy, więc może stanowić ciekawą propozycję dla firm, które w najbliższym czasie nie planują przeprowadzki.