Bjarke Ingels “Wielki Architekt” z nagrodą “Focusa”

Duński architekt Bjarke Ingels otrzymał wyróżnienie magazynu “Focus” dla największej osobowości 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Nagrody wręczano podczas piątkowej gali festiwalu w Warszawie.
Bjarke Ingels “Wielki Architekt” z nagrodą “Focusa”

– Rzadko się zdarza, by twórcy w tak zgrabny sposób łączyli pozornie sprzeczne wartości: piękno i praktyczność, ekologię i ekonomię. Projekty Bjarke Ingelsa, często ekscentryczne w formie i monumentalne, pozostają jednak bliskie człowiekowi – mówił redaktor naczelny Focusa Piotr Kościelniak wręczając nagrodę. – Taki sposób myślenia to wielka umiejętność. Warto ją docenić.

43-letni Ingels jest zdobywcą licznych nagród dla projektantów. W 2011 roku “Wall Street Journal” uznał go za Innowatora Roku w dziedzinie architektury, a pięć lat później  “Time Magazine” umieścił na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi świata. 

Wśród jego najbardziej oryginalnych projektów znajduje się m.in. superekologiczne miasto Zira Island w Azerbejdżanie, Budynek Ludowy w Szanghaju, a także Lego House w Billund i spalarnia połączona ze stokiem narciarskim w Kopenhadze. Więcej nowatorskich budynków zaprojektowanych przez Ingelsa można zobaczyć w majowym wydaniu magazynu „Focus”.

Bjarke Ingels jest bohaterem filmu dokumentalnego “Wielka architektura” w reżyserii Kaspara Astrupa Schroedera, który prezentowany jest podczas tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity. W tej edycji festiwalu można obejrzeć 160 filmów z całego świata.