Bobry starsze, niż sądziliśmy! Najnowsze odkrycie wywraca ewolucję do góry nogami

Bobry wyewoluowały co najmniej 7 mln lat wcześniej niż dotychczas sądzono. Skamieniałość ze stanu Montana w USA rzuca nowe światło na historię tej grupy gryzoni. Nie dość, że bobry są zwierzętami o jeszcze dłuższej historii, to nie pochodzą z Eurazji, a z Ameryki Północnej.
Bobry starsze, niż sądziliśmy! Najnowsze odkrycie wywraca ewolucję do góry nogami

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Ohio opisali na łamach Royal Society Open Science najstarszą skamieniałość bobra. Mowa o szczątkach nowego gatunku Microtheriomys articulaquaticus, których wiek określono na 30 mln lat (środkowy oligocen).

Najstarszą dotychczas znaną skamieniałością bobra były kości znalezione we Francji, które miały 23 mln lat i pochodziły z przełomu oligocenu i miocenu. Najnowsze odkrycie przesuwa początek ewolucji bobrów o 7 mln lat wstecz! Ponadto okazuje się, że ta grupa ssaków wyewoluowała najpierw w Ameryce Północnej, a nie w Eurazji, jak sądzono.

Czytaj też: Wysokość szczytów w Tatrach do poprawki. Najnowsze pomiary wskazują zupełnie inne wartości

Badacze odkryli w zachodniej Montanie skamieniałe kości i zęby. Po kształcie zębów od razu rozpoznali, że mają do czynienia z zapisem kopalnym jakiegoś gryzonia. Dopiero analiza kości u nogi o długości centymetra pozwoliła na głębsze wnioski odnośnie znaleziska.

Na podstawie porównań skamieniałego okazu do tych występujących u dzisiejszych bobrów odkryto, że zwierzę miało ziemnowodny tryb życia. Wskazuje na to również charakter skał, w których znaleziono szczątki (były to osady wodne) oraz skamieniałości ryb, które znajdowały się w tym samym miejscu.

Czytaj też: Świat wkroczył w nową epokę – w antropocen. Po czym go rozpoznamy teraz i za miliony lat?

Jak wyglądały bobry 30 mln lat temu?

Odkryte skamieniałości pierwszego gatunku bobra wskazują, że osobniki były niewielkie. Ważyły około kilograma i żywiły się miękkimi roślinami. Nie miały wówczas jeszcze spłaszczonego ogona, który ułatwiał pływanie.

Czytaj też: Płonące hałdy jak wulkany. “Wybuchowo” potrafi być także w Polsce [WYWIAD]

Wiedza o tym, że bobry wyewoluowały dużo wcześniej, wiele nam mówi o samej historii gryzoni. Zdaniem naukowców, obecnie cztery na dziesięć ssaków to gryzonie. Jest to grupa tak bardzo zróżnicowana, że badacze szukają źródeł i początków tego rozkwitu ewolucyjnego.

Więcej:bobry