Zadziwiająca zawartość pogańskiej świątyni. Archeolodzy natrafili na prawdziwe bogactwo

Poszukiwania prowadzone przez przedstawicieli Uniwersytetu w Oslo doprowadziły do odnalezienia złotych kosztowności. Archeolodzy zajęli się następnie identyfikacją wizerunków zawartych na tych artefaktach. 
Zadziwiająca zawartość pogańskiej świątyni. Archeolodzy natrafili na prawdziwe bogactwo

Sukces nastąpił na brzegu jeziora Mjøsa, które jest największym zlokalizowanym na terenie Norwegii. To właśnie tam archeolodzy natknęli się na pięć niewielkich rozmiarów fragmentów złota. Mają one prostokątny kształt i zostały ozdobione różnymi motywami oraz wizerunkami przedstawiającymi mężczyznę i kobietę. 

Czytaj też: Czy to nowy gatunek człowieka? Tych przodków z Chin nauka dotąd pomijała

Obiekty te znajdowały się w obrębie pozostałości po pogańskiej świątyni. Była ona już znana naukowcom, którzy w poprzednich latach badali tę okolicę i to z sukcesami, ponieważ udało im się wydobyć trzydzieści podobnych stemplowanych złotych elementów. 

Użytkowany w przeszłości budynek musiał być całkiem sporych rozmiarów, ponieważ do czasów współczesnych zachowały się ściany o długości około 15 metrów. Być może odprawiano tam jakieś rytuały, choć brakuje dowodów, które wskazywałyby na przykład na organizowanie w środku wielkich uczt. 

Bogactwo w postaci złotych obiektów znajdujących się w pozostałościach pogańskiej świątyni pochodzi sprzed około 1000-1500 lat

O organizacji ceremonii świadczy natomiast umiejscowienie złotych ozdób. Najwyraźniej składano je tam w formie ofiary bądź pełniły rolę swego rodzaju amuletów chroniących przed złymi siłami. Jeśli chodzi o datowanie tych artefaktów, to wydają się one pochodzić sprzed około 1000-1500 lat. Naukowcy mówią o okresie od epoki Merowingów do czasów wikingów.

Czytaj też: Niezwykły materiał sprzed 2000 lat. Ma właściwości współczesnych, zaawansowanych kryształów

Jedna z teorii sugeruje, jakoby złote obiekty służyły w formie zapłaty za wejście do świątyni. W myśl innego scenariusza mówi się o wiodącej roli wizerunków umieszczonych na tych kosztownościach. Być może miały one przypominać o ważnych osobistościach, które były powiązane z powstaniem świątyni. Na tym pomysły badaczy się nie kończą, ponieważ odnoszą się oni także do wręczania takich sztabek w czasie ślubów czy prowadzeniu rytuałów związanych z płodnością.