Bogato zdobiony hełm i 5000 monet. Archeolodzy zgłębiają tajemnice wielkiego znaleziska

W czasie poszukiwań prowadzonych na terenie Leicestershire archeolodzy wykopali efektownie wyglądający hełm. W pobliżu zlokalizowali też kilka tysięcy monet, a teraz wyjaśniają, jak mogły wyglądać okoliczności życia w tym okresie.
Bogato zdobiony hełm i 5000 monet. Archeolodzy zgłębiają tajemnice wielkiego znaleziska

Znalezisko miało miejsce w 2000 roku, a od tamtej pory naukowcom udało się ustalić, że hełm pochodzi z pierwszej połowy I wieku. To burzliwy okres w historii Wielkiej Brytanii, ponieważ w 43 roku cztery legiony rzymskie zaatakowały Wyspy. Leicestershire stanowi kopalnię dowodów w tej sprawie, ponieważ znaleziono tam wiele osad z epoki żelaza, ze sporych rozmiarów osadą w Leicester.

Czytaj też: Na odległej wyspie znaleźli budynek. Jego historia sięga wczesnego średniowiecza

Zachodzące wtedy zmiany miały dynamiczny charakter, a badacze nie są pewni, ilu lokalnych mieszkańców miało wrogi stosunek do Rzymian, a jak wielu przywitało ich z pewnym entuzjazmem. Prowadzone badania, odnoszące się do znalezisk takich jak rzeczony hełm czy monety, pozwalają lepiej zrozumieć ten okres. Jak podkreślają eksperci, odkrycie jest wyjątkowe, ponieważ to jeden z niewielu posrebrzanych hełmów kiedykolwiek znalezionych na Starym Kontynencie.

Poza typowymi kosztownościami archeolodzy natknęli się także na zwierzęce szczątki. Należały one głównie do świń, choć zidentyfikowano także psie kości. Największe zainteresowanie wzbudzał rzecz jasna hełm, który do czasów współczesnych zachował się w kawałkach i wymagał nieco wysiłku ze strony konserwatorów. Ci wykonali swoje zadanie celująco i odtworzyli ten obiekt do wyjątkowo imponującej formy.

Bogato zdobiony hełm ma około 2000 lat. Zebrane na jego temat informacje powinny pozwolić na lepsze zrozumienie okoliczności ówczesnego życia

Co ciekawe, eksperci zastosowali dwa odmienne podejścia. Jeden zespół przeprowadził wirtualną rekonstrukcję opartą na modelowaniu w 3D, natomiast drugi stworzył fizycznie istniejącą replikę. Główna część hełmu została wykuta z blachy żelaza, natomiast na górze zamocowano drugi, srebrny hełm. Do jego ozdobienia wykorzystano płatki złota. Warto zauważyć, że badacze nie kierowali się własną inwencją, tylko opierali się na tym, co było wiadomo na temat hełmu. Jego wygląd jest więc maksymalnie realistyczny.

Czytaj też: Krwawe wydarzenia z czasów starożytnych. Archeolodzy dotarli do przerażających znalezisk

Ze względu na bogactwo zdobień oraz ogólne zaawansowanie konstrukcji hełmu można założyć, że to przedmiot należący do osoby bogatej i wysoko postawionej. Jak dodają naukowcy, patrzą na rekonstrukcje można wyobrazić sobie, jak ten błyszczący i bogato zdobiony hełm musiał wpływać na przedstawicieli “dzikich” plemion sprzed 2000 lat. Taki wojownik, zapewne jadący konno, musiał wzbudzać w nich ogromne przerażenie.