Boisz się zawału? Zacznij od bezmięsnych kolacji

Badacze twierdzą, że osoby, które jedzą na kolację zbyt wiele wysokoprzetworzonych węglowodanów i tłustych mięs, są obarczone większym ryzykiem chorób serca, niż ludzie, którzy jedzą podobnie, ale w godzinach porannych.
warzywa, weganizm, wegetarianizm
warzywa, weganizm, wegetarianizm

Choroby układu krążenia – takie jak niewydolność serca, zawał serca i udar mózgu – są główną przyczyną zgonów na świecie. Co roku z ich powodu umiera łącznie około 17,9 miliona ludzi. 

Kiedy jeść niezdrowe produkty? Najlepiej na śniadanie 

Jednym z ważnych czynników ryzyka chorób układu krążenia jest jedzenie pokarmów z dużą zawartością tłuszczów nasyconych, przetworzonych mięs i cukrów, które znacznie wpływają na podniesienie poziomu cholesterolu. Eksperci do spraw żywienia sugerują, że najlepszym sposobem, by uchronić się  przed chorobami układu krążenia,  jest wprowadzenie do jadłospisu większej ilości pełnowartościowych węglowodanów, takich jak warzywa i produkty pełnoziarniste, a także zmniejszenie ilości spożywanego mięsa.  

– Rozkład posiłków i jakość żywności są ważnymi czynnikami, które należy rozważyć, szukając sposobów na obniżenie ryzyka chorób serca. Nasze badanie wykazało, że ludzie, którzy zaczęli regularnie spożywać roślinną kolację z większą ilością „dobrych” węglowodanów i tłuszczów nienasyconych, zmniejszyli ryzyko zapadnięcia na choroby serca o 10 procent.  – powiedział autor badania Ying Li z Uniwersytetu Medycznego Harbin w Chinach.  

– Zawsze zaleca się stosowanie zdrowej diety, zwłaszcza w przypadku osób z wysokim ryzykiem chorób serca. Jednak teraz odkryliśmy, że jedzenie mięsa i wysokoprzetworzonych węglowodanów na śniadanie zamiast na kolację wiązało się z niższym ryzykiem – dodał uczony. 

Jak zmienić dietę na zdrowszą? Zacznij od roślinnych kolacji 

Naukowcy przestudiowali dane pochodzące od 27 911 dorosłych mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Pod uwagę wzięli informacje o diecie zebrane podczas wywiadów z uczestnikami w ciągu dwóch nienastępujących po sobie dni.  

Eksperci zbadali związek pomiędzy spożywaniem różnych tłuszczów, węglowodanów i białek na śniadanie lub kolację a występowaniem chorób serca u uczestników. Ich analiza wykazała, że jedzenie kolacji opartej na roślinach jest najlepszym sposobem, by uniknąć schorzeń układu krążenia.

Naukowcy nie wiedzą jeszcze, dlaczego takie zjawisko występuje. Może ono jednak mieć związek z rytmami dobowymi organizmu. Wiadomo, że układ pokarmowy w godzinach wieczornych u większości z nas się wyłącza. Wątroba przestaje być nastawiona na przetwarzanie substancji odżywczych, a skupia się na detoksykacji. Jeśli zjemy bardzo późno obfity posiłek, zaskoczymy ją i będziemy tyć. 

Lepsze zdrowie i lepszy seks 

Dieta eliminująca mięso niesie za sobą również szereg innych korzyści. U osób, które w głównej mierze odżywiają się roślinami, odnotowuje niższy wskaźnik masy ciała (BMI), a także rzadsze występowanie cukrzycy typu 2. Wynika to z tego, iż dieta roślinna jest bogata w błonnik, węglowodany złożone oraz wodę –  w owocach i warzywach. Może to pomóc w utrzymaniu się uczucia sytości na dłużej i zwiększyć zużycie energii podczas odpoczynku. 

Diety roślinne mogą pomóc pacjentom z cukrzycą również poprzez zwiększenie wrażliwości ich tkanek na insulinę (zmniejszenie insulinoodporności). Nauka to potwierdza – jedna z analiz porównała wyniki badań 60 tys. dorosłych i okazało się, że spośród nich tylko 2,9 proc. osób na diecie wegańskiej zmagało się z cukrzycą typu 2, podczas gdy w przypadku ludzi, który odżywiali się “standardowo” wynik był niemal 3 razy większy – 7,6 proc. 

Naukowcy wskazują również na to, że dieta oparta na owocach i warzywach poprawia funkcje seksualne

 

Źródła: Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, The Permanente Journal, Medical News Today