Rewolucja dzieje się na naszych oczach. Bojowy robot StrykerQB jest tego świetnym przykładem

W świecie, w którym technologia rozwija się błyskawicznie, sprzęty w sektorze uzbrojenia nie pozostają w tyle. Najnowszym tego przykładem jest StrykerQB firmy General Dynamics Land Systems, który to ma wręcz zmienić paradygmat w dziedzinie sprzętu wojennego.
Polski robot HUNTeR
Polski robot HUNTeR

General Dynamics zaprezentuje przyszłość robotyki bojowej na targach AUSA 2023

Bojowy pojazd naziemny StrykerQB to jedynie przedsmak tego, jak wielki potencjał otwiera przed sprzętem wojskowym w dobie autonomii. Dzieło General Dynamics jest przykładem nowoczesnej hybrydowej platformy, która może stać się kluczowym elementem w inicjatywie integracji człowieka i maszyny w armii USA. Dlatego też StrykerQB został opracowany po rozległych konsultacjach z armią USA właśnie, aby wyłuskać to, co jest najważniejsze w tego typu platformach bojowych.

Czytaj też: Ten bojowy robot zastąpił właśnie żołnierzy. Rewolucja dzieje się na naszych oczach

Najważniejszą cechą StrykerQB jest jego możliwość działania zarówno w trybie załogowym, jak i bezzałogowym. Poza tym doczekał się systemu wizyjnego Safran, który jest zintegrowany bezpośrednio z platformą i zwiększa świadomość sytuacyjną, umożliwiając operatorom płynne sterowanie platformami robotycznymi w różnorodnych warunkach terenowych. Dodatkowo ten pojazd bojowy cechuje się zwiększonymi możliwościami, dzięki znaczącemu wzrostowi rozmiarów, wagi, mocy oraz ulepszeń w zakresie bezpieczeństwa, funkcjonalności i ogólnej świadomości sytuacyjnej.

Być może najbardziej innowacyjnym elementem układanki jest Katalyst Next Generation Electronic Architecture (NGEA), który oferuje kompleksowy modularny ekosystem elektroniczny. Od czujników, procesorów komputerowych po algorytmy przeznaczone do analizy terenu i automatycznego priorytetyzowania celów – ta platforma przynosi jednolite rozwiązanie dla pojazdów bojowych przyszłości, jako idealne połączenie komputeryzacji, czujników oraz oprogramowania. Dlatego też przewiduje się, że Katalyst NGEA zostanie zintegrowany z szeregiem prototypowych pojazdów wojska USA.

Czytaj też: Jeździ sam i może strzelać. Polacy stworzyli wyjątkowego bojowego robota do pilnowania porządku

Do oficjalnej prezentacji StrykerQD dojdzie na corocznej październikowej konferencji AUSA w Waszyngtonie, gdzie GDLS zaprezentuje ten pojazd wraz z szerszym spektrum innowacji.