Susza odsłoniła tajemnicze symbole. Przełomowe znalezisko w amazońskiej dziczy

Dopiero co informowaliśmy o pewnych pozytywnych konsekwencjach trzęsienia ziemi, które nawiedziło Meksyk, a teraz przyszła pora na korzyści płynące z suszy mającej miejsce w Amazonii.
Susza odsłoniła tajemnicze symbole. Przełomowe znalezisko w amazońskiej dziczy

Właśnie tam naukowcy natknęli się na zagadkowe symbole. Było to pokłosiem spadku poziomu wody w lokalnych rzekach, dzięki czemu na światło dzienne wyszły formacje skalne pokryte różnymi rysunkami. Niektóre z nich ukazują postacie przypominające ludzi, a wstępne datowanie sugeruje, że mowa o dziełach pochodzących sprzed około 2000 lat.

Czytaj też: Zadziwiający tatuaż z Chrystusem. Polacy znaleźli niezwykle stary symbol

Co ciekawe, lokalni mieszkańcy wiedzieli o tych rysunkach, choć dla wielu z nich były one głównie przedmiotem opowieści. Jako że zazwyczaj poziom wody w amazońskich rzekach jest wyższy, to było niewiele okazji do obserwowania tych rysunków naskalnych na własne oczy. Ale ostatnimi czasy, gdy wody rzeki Negro znalazły się na najniższym poziomie od 121 lat, pojawiła się okazja do zobaczenia niecodziennych wizerunków.

Symbole odsłonięte w związku z szalejącą w Brazylii suszą mogą mieć nawet 2000 lat. Ukazują one postacie przypominające ludzi

Według ekspertów, tegoroczna susza jest szczególnie opłakana w skutkach ze względu a zjawisko znane jako El Niño, które powstaje nad Oceanem Spokojnym i wpływa na pogodę w różnych częściach świata. Występująca w Brazylii susza paradoksalnie pomogła archeologom, którzy dzięki niej mogą kompleksowo przebadać stanowisko Praia das Lajes. Po raz pierwszy działania prowadzono tam w 2010 roku, choć okoliczności były nieco mniej sprzyjające, ponieważ poziom wody w rzece był wtedy wyższy.

Czytaj też: Mieszkały tam tysiące ludzi, którzy nagle zniknęli. Nikt nie wie, co się wydarzyło

Na większości rysunków można dostrzec postaci ludzi. Ich twarze zostały przedstawione w zróżnicowany sposób, dlatego widać odmienne emocje, między innymi smutek oraz radość. Twarze tych postaci są dość specyficzne, ponieważ niektóre okazują się owalne, podczas gdy inne – prostokątne. Niestety, choć dzięki obniżonemu poziomowi wody archeolodzy mogą dogłębnie zbadać opisywane rysunki, to jednocześnie w takich warunkach są one narażone na przyspieszone niszczenie. Jako że zmiany klimatu mogą potęgować występowanie susz, to tego typu dzieła będą znikały w zastraszającym tempie.