Kolejny etap programu Breakthrough Listen. Wreszcie znajdziemy życie pozaziemskie?

Rozpoczął się kolejny etap poszukiwania życia pozaziemskiego w ramach programu Breakthrough Listen. Tym razem z użyciem MeerKAT, największego radioteleskopu na półkuli południowej.
Radioteleskop MeerKAT działa już w ramach programu Breakthrough Listen /Fot. SARAO

Radioteleskop MeerKAT działa już w ramach programu Breakthrough Listen /Fot. SARAO

Breakthrough Listen to inicjatywa majaca na celu znalezienie oznak inteligentnego życia poza Ziemią, uruchomiona w połowie grudnia 2015 r. Do tej pory program wykorzystywał dwa potężne radioteleskopy – Green Bank Telescope (GBT) w USA oraz Parkes Telescope w Australii. Na konferencji zorganizowanej przez South African Radio Astronomy Observatory (SARAO) pod koniec listopada, ogłoszono rozpoczęcie badań przy użyciu nowego instrumentu umieszczonego na radioteleskopie MeerKAT w RPA. To znacznie zwiększa możliwości obserwacyjne.

Dr Andrew Siemion, główny badacz Breakthrough Listen, mówi:

MeerKAT składa się z 64 anten, które mogą widzieć obszar nieba 50 razy większy niż GBT może oglądać w jednym momencie. Tak duże pole widzenia zawiera zazwyczaj wiele gwiazd, które są interesującymi celami sygnałów. Nasz nowy superkomputer umożliwia łączenie sygnałów z 64 anten, aby uzyskać wysokiej rozdzielczości skany tych celów z doskonałą czułością, a wszystko to bez wpływu na badania innych astronomów, którzy korzystają z matrycy.

Dzięki dołączeniu MeerKAT do Breakthrough Listen, projekt zyskuje dostęp do jednego z najbardziej czułych radioteleskopów na świecie niemal 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Możliwość skanowania 64 obiektów jednocześnie w głównym polu widzenia poprawia także zdolność projektu do odrzucania sygnałów zakłócających pochodzących od ludzkiej technologii, m.in. satelitów krążących wokół Ziemi.

Czytaj też: Życie pozaziemskie nie istnieje. NASA wyjaśnia ten fenomen i ostrzega ludzkość

Dr Cherry Ng, Project Scientist Breakthrough Listen dla MeerKAT, dodaje:

Jestem bardzo podekscytowana możliwością przeprowadzenia poszukiwań technosygnatur przy użyciu jednego z najczulszych radioteleskopów na świecie. Przeszukanie ponad miliona pobliskich gwiazd zajmie nam zaledwie dwa lata. MeerKAT zapewni nam możliwość wykrycia nadajnika podobnego do najjaśniejszych ziemskich radiolatarni z odległości 250 lat świetlnych w naszym rutynowym trybie obserwacyjnym.

Celem programu Breakthrough Listen jest przeszukanie miliona pobliskich gwiazd, całej płaszczyzny galaktyki i 100 pobliskich galaktyk w szerokim zakresie pasm radiowych i optycznych. Breakthrough Listen wchodzi w skład Breakthrough Initiatives, zestawu programów naukowych, których celem jest poszukiwanie dowodów na istnienie życia pozaziemskiego.