Armia USA pozbywa się M55, przerażającej i groźnej broni

Amerykańska armia ogłosiła, że zostały zniszczone ostatnie rakiety wypełnione sarinem, które były w ich posiadaniu. Ta przerażająca broń chemiczna nigdy nie zostanie już użyta, co jest kamieniem milowym w trwającym od dekad procesie demilitaryzacji.
Amerykanie zniszczyli wszystkie swoje zapasy broni chemicznej /Fot. Freepik

Amerykanie zniszczyli wszystkie swoje zapasy broni chemicznej /Fot. Freepik

Osiągnięcie to oznacza zniszczenie wszystkich zapasów broni chemicznej zgłoszonych Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w Hadze. Jest to organ wykonawczy Konwencji o zakazie broni chemicznej, międzynarodowego traktatu o kontroli zbrojeń, który Stany Zjednoczone ratyfikowały w 1997 r. Traktat zabrania opracowywania, produkcji, nabywania, składowania, przechowywania, przekazywania lub używania broni chemicznej przez wszystkich członków. Stany Zjednoczone zobowiązały się do zakończenia operacji utylizacji broni do 30 września 2023 r. i swoje zobowiązanie wypełniły.

Czytaj też: Broń chemiczna: Granica, której Hitler nie przekroczył

Amunicja zniszczona w magazynie wojskowym Blue Grass w Kentucky jest ostatnią z 51 000 rakiet M55 zawierających środek paraliżujący GB, czyli sarin, które były przechowywane od lat 40. ubiegłego wieku. Jeżeli wierzyć zapewnieniom prezydenta Joe Bidena, amerykańska armia nie ma już w swoim arsenale broni chemicznej, ani nie pracuje nad nową jej generacją.

Dr William A. LaPlante, podsekretarz obrony USA, mówi:

Mamy obowiązek bezpieczeństwa narodowego i moralny obowiązek działania na rzecz wyeliminowania zagrożenia stwarzanego przez broń masowego rażenia. Po raz pierwszy organ międzynarodowy zweryfikował zniszczenie całej kategorii zadeklarowanej broni masowego rażenia – wzmacniając zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w tworzenie świata wolnego od broni chemicznej.

Broń chemiczna już nikogo nie zrobi krzywdy – przynajmniej oficjalnie

Pod koniec zimnej wojny, Stany Zjednoczone dysponowały ponad 30 000 tonami chemicznych środków bojowych w broni o konfiguracji wybuchowej i broni masowego rażenia. Ich niszczenie rozpoczęło się w 1990 r. na atolu Johnston na Pacyfiku. Do 2012 r. zniszczono kolejne zapasy broni w sześciu różnych lokalizacjach kontynentalnych Stanów Zjednoczonych: w Alabamie, Arkansas, Indianie, Maryland, Oregonie i Utah.

Podczas gdy te zapasy były niszczone systematycznie, dodatkowe przepisy wymagały od Departamentu Obrony oceny i zademonstrowania alternatywnych technologii niszczenia broni chemicznej metodami innymi niż spalanie. Dzięki ich opracowaniu zniszczono całą pozostałą broń chemiczną przechowywaną w U.S. Army Pueblo Chemical Depot w Kolorado oraz w Blue Grass Army Depot w Kentucky.

Broń chemiczna przechowywana w magazynach USA została “nieodwracalnie zniszczona” /Fot. AP Photo/David Zalubowski

Kim Jackson, kierownik pilotażowego zakładu niszczenia broni chemicznej w Pueblo, mówi:

Jedną z rzeczy, z których jesteśmy naprawdę dumni, jest sposób, w jaki kończymy misję. Kończymy ją na dobre dla Stanów Zjednoczonych Ameryki.

OPCW stwierdził w oświadczeniu, że krok USA, “ostatniego państwa posiadającego”, oznaczał, że “wszystkie zadeklarowane zapasy broni chemicznej zostały zweryfikowane jako nieodwracalnie zniszczone”. Ale trzeba pamiętać o państwach, które nie przyznają się do posiadania broni chemicznej. Na cenzurowanym jest Syria, która wykorzystywała ataki chemiczne podczas wojny domowej, a także Rosja, która jest posądzana o użycie sowieckich środków paralityczno-drgawkowych przeciwko byłemu rosyjskiemu szpiegowi w Wielkiej Brytanii i przeciwnikowi Kremla, Aleksiejowi Nawalnemu.

Czytaj też: Starożytna broń chemiczna. Ci żołnierze zginęli przy udziale niecodziennego oręża

Broń chemiczna została po raz pierwszy użyta w nowoczesnych działaniach wojennych podczas I wojny światowej, w której szacuje się, że zabiła co najmniej 100 000 osób. Pomimo tego, że jej użycie zostało następnie zakazane na mocy konwencji genewskich, kraje nadal gromadziły zapasy tej broni aż do traktatu wzywającego do jej zniszczenia. Tylko trzy kraje – Egipt, Korea Północna i Sudan Południowy – nie podpisały Konwencji o zakazie broni chemicznej. Izrael podpisał, ale nie ratyfikował traktatu.