Budowa boiska piłkarskiego

Zanim miliony widzów krzykną “gol!”, boisko, na którym zostanie strzelony, musi zostać odpowiednio przygotowane. To żmudny i pracochłonny proces.

Teren, na którym w przyszłości zagraja piłkarze, musi zostać dokładnie wyrównany. To zadanie dla walców. Nierówności przeszkadzają zawodnikom, a to z kolei może zdecydować o wyniku meczu.

Boisko nie powinno być zupełnie płaskie. Na liniach bocznych jest ok. 30 cm niższe niż na środku, dzięki czemu podczas deszczu  na murawie nie gromadzi się woda.

Sam spadek jednak nie wystarczy, żeby skutecznie pozbywać się wody z boiska, gdy piłkarzy zaskoczy deszcz. Niezbędny jest system drenujący, na który składa się gęsta sieć rur. Są ukryte pod murawą i odprowadzają wodę daleko poza boisko.

Rury drenujące mają przeważnie średnicę 10 cm, a w górnej części otwory różnej wielkości. Są przysypane warstwą żwiru, który pełni rolę filtra, dzięki czemu otwory nie zatykają się.

Pora na budowę systemu nawadniającego, bo podlewanie murawy wężem bywa nieskuteczne. W tym celu układa się system rur doprowadzających wodę na boisku. Jest ona gromadzona w spryskliwaczach, które przypominają te używane do podlewania przydomowych trawników.

Przed posianiem trawy na boisku zwykle rozsypuje się mieszankę z dużą zawartością materii organicznej. Dzięki niej woda sprawniej spływa do rur drenażowych, a trawa lepiej się ukorzenia. Warstwa ta może mieć nawet 30 cm grubości.

Na warstwie naniesionej ziemi rozprowadza się następnie cienką warstwę nawozu. Dodatkowo uzupełnia ona skłaniki odżywcze gleby i pozwala przetrwać trawie (szczególnie tej pochodzącej z rolek), zanim odpowiednio się ukorzeni.

Trawnik z rolki czy z sadzonek? Trawa ukorzenia się bardzo szybko , w zależności od gatunku – nawet już po miesiącu. Na boiskach brazylijskich najczęściej stosuje się odmianę bermudzką.

Trawę na boisku kosi się przeważnie dwa razy w tygodniu, bo jej źdźbła nie powinny być dłuższe niż 24 mm. W przeciwnym wypadku będą zatrzymywały turlającą się piłkę i przeszkadzały w grze.

Kosiarka służąca do pielęgnacji murawy jest wyposażona w specjalny walec, który likwiduje nierówności powstałe w czasie gry. Poza tym ma regulowane ostrza, które przycinają trawę tak, by różnie odbijała światło. Dzięki temu uzyskuje się dwa odcienie zieleni (widoczne w postaci szerokich pasów biegnących w poprzek boiska).

Fakty i ciekawostki:

Od 14 marca 2008 roku każde nowowybudowane boisko ma mieć wymiary 68  na 105 metrów – tak ostatecznie ustaliła FIFA. Jak dotąd rozmiary boisk wahały się od 45 do 90 metrów szerokości i od 90 do 120 metrów długości. Jednak boisko nie mogło być w kształcie kwadratu.

Piłka nożna jest jedną z najstarszych gier zespołowych. Grali w nią już Aztekowie czy średniowieczni Wenecjanie. Współczesna wersja gry wywodzi się jednak z XIX wiecznej Anglii, kiedy to po raz pierwszy i oficjalnie zostały ustalone jej zasady. Piłka nożna (mężczyzn) jest dyscypliną olimpijską od 1990 roku. Kobiece drużyny grają na olimpiadach dopiero od 1996 roku.

Piłkarz w czasie meczu przebiega średnio 8-12 km, a najlepsi nawet 16 km. Okazuje się, że nawet bramkarz nie stoi w bezruchu. Średnio w czasie meczu ten zawodnik przebiega 3-4 km.