Budowa mózgu wpływa na osobowość?

Pomiar objętości istoty szarej w mózgu pozwala przewidzieć natężenie podstawowych cech osobowości – twierdzą naukowcy.

Do takich wniosków doszli badacze z Danii i USA, którzy swoje badanie przeprowadzili na szympansach, zwierzętach, które są bardzo blisko spokrewnione z człowiekiem. Wyniki badań opisano w czasopiśmie „NeuroImage”. 

Naukowcy wykonali obrazowanie mózgu metodą rezonansu magnetycznego (MRI) u 107 szympansów. Przy wykorzystaniu specjalnych kwestionariuszy dokonano szczegółowej oceny cech osobowości zwierząt. Na tej podstawie okazało się, że budowa mózgu wyraźnie koreluje z cechami osobowości. Naukowcy zaobserwowali, że zwierzęta o dużej otwartości na doświadczenie i ekstrawersji posiadają więcej istoty szarej w rejonie przedniego zakrętu obręczy w obu półkulach mózgu.

Małpy skłonne do dominacji mają więcej komórek nerwowych w rejonie przedniego zakrętu obręczy w lewej półkuli mózgu i korze przedczołowej umiejscowionej w prawej hemisferze. Z kolei szympansy cechujące się wysoką reaktywnością i nieprzewidywalnością posiadają więcej istoty szarej w obszarze prawej przyśrodkowej kory przedczołowej.

Cechy osobowości szympansów biorących udział w badaniu były oceniane przez zaufanych opiekunów, którzy dobrze znali zwierzęta i czuli się na siłach, by opisać je w pięciu obszarach korespondujących z cechami osobowości występującymi u człowieka: ekstrawersji, otwartości na doświadczenie, ugodowości, dominacji (przeciwieństwo neurotyzmu) oraz reaktywności/nieprzewidywalności (przeciwieństwo sumienności, ugodowości i ekstrawersji). 

Czytaj więcej: