Luksusowe budownictwo starsze od Mieszka I? Ludzkość odkryła tę innowację o wiele wcześniej

Domy kryte dachówką – przecież to rozwiązanie brzmi tak prosto. Ale jak daleko sięga jego historia? Tutaj możemy się zaskoczyć. Chińscy naukowcy przebadali pewne gliniane płytki, które okazały się niezwykle stare i co więcej, zdradzają jak wyglądało budownictwo w starożytnym świecie.
Chiny

Chiny

Wyżyna Lessowa jest ogromnym płaskowyżem znajdującym się w środkowych Chinach i największym na świecie obszarem akumulacji wietrznej piasków pustynnych. Od tysięcy lat wydobywano tutaj less, który idealnie nadawał się do wytwarzania gliny i terakoty. Teraz okazuje się, że również do produkcji dachówek. Multidyscyplinarny zespół naukowców z Chin opublikował w Scientific Reports wyniki analizy fragmentów glinianych płytek zebranych na stanowisku badawczym Qiaocun.

Czytaj też: Ziemia bez ludzi. Co po nas przetrwa? Na pewno nie nowoczesne budownictwo

Obiektem badań było dokładnie 5000 elementów przypominających dachówki. Próbki wydatowano na okres 2400-2200 p.n.e., czyli okres Longshan. Naukowcy zastosowali wiele metod, aby odtworzyć starożytne techniki krycia dachów za pomocą tych płytek.

Wyżyna Lessowa w Chinach / źródło: Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Przeprowadzili oni pomiary wielkości próbek, modelowanie 3D, symulacje komputerowe, jak również odnieśli do źródeł historycznych zdradzających cokolwiek na temat architektury i roli, jaką pełniło budownictwo w starożytnych Chinach – dowiadujemy się z artykułu naukowego.

Badane fragmenty dachówek / źródło: https://doi.org/10.1038/s41598-023-35299-x, CC-BY-4.0

Budownictwo w starożytnych Chinach – dachy kryte dachówkami nie były dla nich niczym nowym

Zaskakujące jest to, że w tak odległej epoce istniała już wysoce zaawansowana technika stosowania dachówek terakotowych. Niemniej, co zaznaczają autorzy badań, nie była to produkcja masowa lub „maszynowa”. Wszystko było wykonywane ręcznie i bez odgórnych standardów, zatem dachówki są różnorodne.

Wizualizacja konstrukcji starożytnych dachów / źródło: https://doi.org/10.1038/s41598-023-35299-x, CC-BY-4.0

Wydobycie gliny i tworzenie elementów pokrycia dachów było przed ponad 4000 lat elementem spajania lokalnych społeczności. Potrzeba było wówczas tak dużo terakoty, że Qiaocun było istotnym ośrodkiem wydobywczym oraz macierzą do chińskiej myśli dekarskiej.

Czytaj też: To koczownicze imperium zagroziło potędze Chin. Szczególną rolę odegrały kobiety

Odkrycia uczonych są o tyle ciekawe, że jeszcze nikt nie badał tak dużego zasobu fragmentów dachówek także pod kątem wpływu na stosunki społeczne i gospodarcze oraz na rozwój budownictwa. Najstarsze ślady stosowania dachówek glinowych znamy sprzed 5000 lat ze starożytnej Grecji. Jednak to w Chinach, zdaje się, ta technologia miała o wiele większy zasięg.