Wykopaliska odsłoniły nekropolię. To obiekt pochodzący z czasów średniowiecza

Nekropolia, czyli rodzaj cmentarza, została znaleziona na terenie Bułgarii. Zdaniem archeologów chodzi o coś, co było wykorzystywane jeszcze w średniowieczu.
Wykopaliska odsłoniły nekropolię. To obiekt pochodzący z czasów średniowiecza

Bułgarscy badacze prowadzili swoje działania na terenie Sozopola. Ich wysiłki miały miejsce w związku z budową dworca autobusowego i okazały się bardzo owocne, ponieważ poszukiwania zakończyły się między innymi odkryciem dwóch ołowianych pieczęci datowanych na XIII wiek. Poza tym archeolodzy natknęli się na około dziesięć pochówków.

Czytaj też: Święte miejsce znaleźli tam, gdzie mało kto go oczekiwał. Jest związane z kultem sprzed wieków 

To właśnie one tworzyły średniowieczną nekropolię, na terenie której zidentyfikowano do tej pory szczątki kilkorga dzieci. Jedno z nich zostało pochowane z osobą dorosłą, dlatego można założyć, że był to jego rodzic bądź inny blisko spokrewniony człowiek. Jeden ze szkieletów okazał się należeć do niemowlęcia.

Na uwagę zasługuje fakt, iż szczątki zachowały się w dobrym stanie, co powinno zapewnić możliwość szczegółowego ich zbadania. W grę wchodzą analizy genetyczne, które mogłyby wykazać, czy zmarli zmagali się z poważnymi chorobami bądź jakie były bezpośrednie przyczyny ich śmierci. Naukowcy mogliby również lepiej zrozumieć, jak wyglądało ich życie: skąd pochodzili, czym się zajmowali lub co wchodziło w skład ich diety.

Znaleziona nekropolia zawiera pochówki z czasów średniowiecza, ale archeolodzy spodziewają się dotarcia do jeszcze starszych grobów

Szczątki złożone w grobach zostały umieszczone w sposób charakterystyczny dla chrześcijańskich pochówków. Oznacza to, iż zmarłych ułożono w kierunku zachodnim. Poza tym w grobach archeolodzy znaleźli fragmenty ceramiki pochodzące z okresu od XI do XIII wieku, co stanowi wskazówkę odnoszącą się do datowania samej nekropolii. Z udostępnionych informacji wynika, że na miejscu odkryto monety oraz żelazne gwoździe, choć zabrakło pozostałości drewna, w które mogły one być wbijane.

Czytaj też: 2000 lat temu ktoś wyrył w kamieniu symbole. Naukowcy twierdzą, że to rysunki nie z tego świata

Intrygującym aspektem prowadzonych wykopalisk jest znalezisko w postaci kamiennej struktury o niewyjaśnionym przeznaczeniu. Konstrukcja ta powstała z wykorzystaniem małych i średnich kamieni, a archeolodzy mają kilka pomysłów dotyczących wykorzystywania tego obiektu. Być może chodziło o budynek lub fragment drogi. Jako że wykopaliska mają być kontynuowane, a archeolodzy zamierzają kopać jeszcze głębiej, to spodziewają się, iż dotrą do starszych pochówków – być może pochodzących z okresu hellenistycznego.