Butelki z 500-letnim moczem są znacznie ciekawsze, niż sądzisz

Być może pierwsze reakcje na znalezisko w postaci butelek zawierających 500-letni mocz nie były szczególnie entuzjastyczne, lecz z czasem okazało się, że to naprawdę cenne artefakty.
Butelki z 500-letnim moczem są znacznie ciekawsze, niż sądzisz

A jeszcze cenniejsze mogą być wnioski wyciągnięte na podstawie ich analiz. Mowa o przedmiotach, które w epoce renesansu były wykorzystywane na terenie Rzymu. Dzięki przeprowadzonym badaniom naukowcy być może zyskają szerszy obraz tego, jak w późnym średniowieczu i renesansie wyglądała walka z różnego rodzaju chorobami.

Czytaj też: Co ma wspólnego Budda i starożytny Egipt? Polacy donoszą o bardzo nietypowym znalezisku

Jak na razie badacze piszą o wstępnych wnioskach na łamach Antiquity. Poszukiwania przyniosły skutek dzięki wysiłkom ekspertów związanych z Caesar’s Forum Excavation Project. To właśnie im udało się zlokalizować dowody ukazujące medyczne realia sprzed kilku wieków.

Istotnym aspektem poszukiwań było odnalezienie w 2021 roku XVI-wiecznego wysypiska odpadów medycznych. Miało to miejsce na terenie Forum Cezara, które powstało na cześć słynnego cesarza w 46 roku p.n.e. W 1564 roku miejsce to stało się domem cechu piekarzy, którzy założyli Ospedale dei Fornari, czyli placówkę, której celem było pomaganie chorym piekarzom. 

W takich miejscach zazwyczaj powstają liczne odpady medyczne i podobnie było w tym przypadku, dlatego archeolodzy dogłębnie przeanalizowali okolice. Natrafili na liczne ceramiczne naczynia, potłuczone szklane dzbany, wrzeciona, monety i szereg innych artefaktów. Wśród przedmiotów przeznaczonych dla pacjentów wymienia się dzbany, szklanki, miski, talerze i butelki służące do dawkowania leków. Wszystkie te obiekty dawano chorym na czas leczenia. 

Pojemniki z moczem pochodzące z epoki renesansu mogą dostarczyć informacji na temat stanu zdrowia ówczesnych pacjentów

Wydaje się, iż w dużej mierze odnalezione artefakty to po prostu… kolby na mocz. W okresie średniowiecza i renesansu mocz był powszechnie stosowany w diagnostyce medycznej. Ówcześni lekarze analizowali go pod kątem koloru, osadu i zapachu, czasami nawet go próbując. Z tego względu, dzięki współczesnym metodom, możliwe powinno być wyjaśnienie, czy dana osoba cierpiała na przykład na cukrzycę, żółtaczkę czy chorobę nerek. Trzeba przyznać, iż to bardzo oryginalny sposób na poznawanie historii.

Czytaj też: Starożytna broń chemiczna. Ci żołnierze zginęli przy udziale niecodziennego oręża

Równie interesującym znaleziskiem wydaje się 14 ołowianych zacisków, które mogły być używane do montażu mebli. Poza tym obok nich znajdowało się zwęglone drewno, dlatego naukowcy sugerują, jakoby mogłyby to być dowody na wypalanie przedmiotów pozostających w otoczeniu pacjentów cierpiących na choroby zakaźne. To właśnie we Włoszech powstały pierwsze zalecenia wskazujące na konieczność wypalania takich obiektów w celu ograniczania rozprzestrzeniania patogenów. Co ciekawe, wydaje się, iż XVI-wieczni lekarze próbowali częściowo zabezpieczyć odpady medyczne, przykrywajac je warstwą gliny.