Co ma wspólnego Budda i starożytny Egipt? Polacy donoszą o bardzo nietypowym znalezisku

Na terenie starożytnego miasta Berenike, które znajdowało się na wybrzeżu Morza Czerwonego, odnaleziono figurkę Buddy. Jest to najbardziej ewidentny dowód świadczący o obecności buddyzmu w Egipcie niespełna 2000 lat temu. Dlaczego w ogóle w takim miejscu znaleziono ów posąg? Tutaj z pomocą przychodzą polscy archeolodzy.
Przykładowe ruiny ze starożytnego Egiptu

Przykładowe ruiny ze starożytnego Egiptu

Starożytne miasto Berenike od kilkudziesięciu lat jest obszarem badań archeologów z Polski i Stanów Zjednoczonych. Obecnie istnieje tutaj niewielka miejscowość na południu Egiptu, ale na przełomie er był to tętniący życiem port handlowy nad Morzem Czerwonym, w którym mieszały się różne wpływy kulturowe od Rzymu po Indie.

Czytaj też: Egipt nie odpuszcza Netfliksowi. Jak wyglądała Kleopatra?

Z informacji prasowej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, które współzarządza wykopaliskami, dowiadujemy się, że do starożytnego Berenike przybywały także statki z Indii. Na ich pokładach znajdowały się m.in. pieprz, kamienie półszlachetne, tkaniny czy kość słoniowa. Badając obszar miasta, uczeni poznają interesujące szczegóły tych wymian handlowych.

Budda w starożytnym Egipcie. Niezwykła figurka dowodzi o międzykulturowych stosunkach

Odkrycia figurki Buddy dokonał dokładnie Rodney Ast i jego zespół z Uniwersytetu w Heidelbergu. Posąg o wysokości 71 centymetrów znajdował się na dziedzińcu głównej świątyni w mieście poświęconej bogini Izydzie. Jak stara jest figura? Trudno ocenić to z dokładnością do roku, ale znaleziono na niej inskrypcję w sanskrycie, której wiek określono na czasy panowania cesarza Filipa Araba (połowa III w. n.e.). Prawdopodobnie sama figurka jest starsza.

We wspomnianej świątyni natknięto na więcej napisów, przede wszystkim w języku greckim, które pochodziły z okresu od I do pocz. IV w. n.e. Ponadto na jej terenie znaleziono dwie monety sprzed ponad 1800 lat, które używane były w indyjskim królestwie Satavahanas.

Czytaj też: 2000 głów w świątyni słynnego władcy. Odkrycie z Egiptu prawdziwą sensacją dla świata

Ciekawe jest również to, z jakiego materiału został wykonany posąg Buddy. Okazuje się, że kamień jest łudząco podobny do surowca, który wydobywano na południe od dzisiejszego Stambułu w Turcji. Czy to oznacza, że figurka przybyła do Berenike z północy? Niekoniecznie. Naukowcy z CAŚ UW wskazują, że najpewniej Buddę wykuto na miejscu i dokonali tego bogaci kupcy z Indii.

Figurę odkryto podczas badań na początku 2022 roku, ale niedawno dopiero upubliczniła ten fakt Najwyższa Rada Starożytności Egiptu, która odpowiada za odkrywane dziedzictwo historyczne kraju.