Cała doba na Plutonie

Nowe zdjęcie opublikowane przez NASA pokazuje pełną dobę na odległej karłowatej planecie.

Możemy się cieszyć, że nasze biura nie znajdują się na Plutonie. Doba na tej karłowatej planecie trwa 6,4 dni ziemskich. Intensywne patrzenie na zegarek w tym czasie mogłoby przyprawić nas wręcz o ból głowy! Sonda New Horizons mogła dokładnie przyjrzeć się Plutonowi podczas swojego bliskiego przelotu, który miał miejsce 14 lipca tego roku.

Sonda wykonała serię zdjęć z różnych odległości – od 8 milionów km do 645 tys. km. Amerykańska Agencja Kosmiczna umieściła ujęcia o najlepszej rozdzielczości na jednym zdjęciu, które pokazuje różne oblicza Plutona, które zmieniają się w ciągu jednej doby. Zdjęcia wykonano z pomocą instrumentów Long Range Reconnaissance Imager (LORRI) i Ralph/Multispectral Visible Imaging Camera od 7 do 13 lipca. Widać na nich, że druga, mniej znana strona Plutona jest mniej zróżnicowana niż ta, której zdjęcia sonda wykonała z najmniejszej odległości.

Na Charonie, czyli największym księżycu Plutona, doba trwa tyle samo. Podobny obraz w ujęciu dobowym NASA wykonała dla Charona. Obiekt ten nie zmienia się jednak tak wyraźnie w czasie. Wynika to z innego ukształtowania powierzchni i braku takiego zróżnicowania, jakie występuje na Plutonie. 

Zobacz także: