Możemy się cieszyć, że nasze biura nie znajdują się na Plutonie. Doba na tej karłowatej planecie trwa 6,4 dni ziemskich. Intensywne patrzenie na zegarek w tym czasie mogłoby przyprawić nas wręcz o ból głowy! Sonda New Horizons mogła dokładnie przyjrzeć się Plutonowi podczas swojego bliskiego przelotu, który miał miejsce 14 lipca tego roku.

Sonda wykonała serię zdjęć z różnych odległości - od 8 milionów km do 645 tys. km. Amerykańska Agencja Kosmiczna umieściła ujęcia o najlepszej rozdzielczości na jednym zdjęciu, które pokazuje różne oblicza Plutona, które zmieniają się w ciągu jednej doby. Zdjęcia wykonano z pomocą instrumentów Long Range Reconnaissance Imager (LORRI) i Ralph/Multispectral Visible Imaging Camera od 7 do 13 lipca. Widać na nich, że druga, mniej znana strona Plutona jest mniej zróżnicowana niż ta, której zdjęcia sonda wykonała z najmniejszej odległości.

Na Charonie, czyli największym księżycu Plutona, doba trwa tyle samo. Podobny obraz w ujęciu dobowym NASA wykonała dla Charona. Obiekt ten nie zmienia się jednak tak wyraźnie w czasie. Wynika to z innego ukształtowania powierzchni i braku takiego zróżnicowania, jakie występuje na Plutonie. 

Zobacz także: