Całkowite zaćmienie słońca już dziś. Jak je obserwować?

21 sierpnia Księżyc zasłoni Słońce. Według prognoz ekspertów zjawisko będzie krótkie – potrwa zaledwie 2 minuty i 40 sekund. Jak można je zobaczyć? W Polsce niestety gołym okiem nie będzie to możliwe, podpowiadamy gdzie je śledzić.

Zaćmienie zostało już okrzyknięte przez astrofanów Wielkim Amerykańskim Zaćmieniem – przede wszystkim dlatego, że będzie widoczne właśnie nad Ameryką Północną. Pas zaćmienia ma objąć między innymi stany Oregon, Idaho, Wyoming, Nebraska, Kansas, Missouri, Illinois, Kentucky, Tennessee oraz Georgię.

Jak oglądać zjawisko w Polsce? Polecamy na przykład skorzystać z transmisji na stronie NASA. Kolejnym ciekawym pomysłem jest inicjatywa Eclipse Megamovie polegająca na złożeniu zdjęć przeszło 1000 wolontariuszy w jeden film pokazujący całe zaćmienie. Swoją własną transmisję planuje amerykański magazyn Astronomy

Poznaj ciekawostki dotyczące Wielkiego Amerykańskiego Zaćmienia Słońca i innych zaćmień.

1. To pierwsze całkowite zaćmienie widoczne na kontynencie północnoamerykańskim od 38 lat. Ostatnie miało miejsce 26 lutego 1979, jednak niestety niewielu ludzi mogło je obserwować z powodu złej pogody i faktu, że pas zaćmienia objął tylko kilka stanów.

2. Zaćmienie spowodowane jest ustawieniem się w linii Słońca, Księżyca i Ziemi. Księżyc rzucając cień na planetę sprawia, że obserwujemy takie zjawisko. Jeśli znajdujemy się wewnątrz cienia (w umbrze) widzimy pełne zaćmienie, jeśli na jego granicy (w penumbrze) – widzimy częściowe zaćmienie.

3. Zaćmienie zawsze zachodzi podczas nowiu. Nów to faza Księżyca, podczas której nie widać go na niebie, nie odbija się w nim słoneczne światło. To właśnie wtedy znajduje się on między Ziemią i Słońcem.

4. Zaćmienia mają zróżnicowany czas trwania. Spowodowane jest to faktem, że Ziemia porusza się po swojej orbicie w różnej odległości od Słońca, a Księżyc na swojej także bywa w różnych odległościach od planety. Droga między planetą a gwiazdą waha się na poziomie 3%, a między planetą a jej satelitą na poziomie około 12%. 

5. Rozróżniamy cztery typy zaćmień Słońca, w zależności od tego jaką drogą przemierza przed nim Księżyc: obrączkowe, częściowe, całkowite oraz hybrydowe. 

6. Cykl zaćmień Słońca i Księżyca nazywany jest cyklem Saros. Trwa on 6585,3211 dni, czyli 18 lat 11 dni i 8 godzin. 

7. Zaćmienie zakończy się nad wodą. Wedle obliczeń astronomów zjawisko ma zakończyć się mniej więcej na wysokości Key bay w stanie Południowa Karolina. Tego dnia nad zatoką spodziewamy się tłumów.

8. Gdzie będzie najlepsza widoczność? Jeśli jesteś jednym z 609 tysięcy mieszkańców Nashville to gratulujemy – w centrum miasta spodziewana jest najlepsza widoczność zaćmienia. A jak wygląda to w innych miastach? Oto dane zgromadzone przez magazyn Astronomy

Atlanta97%
Boston63%
Chicago87%
Cincinnati91%
Dallas76%
Denver92%
Detroit79%
Houston67%
Indianapolis91%
Las Vegas72%
Los Angeles62%
Memphis93%
Miami78%
Milwaukee83%
Minneapolis83%
New Orleans75%
New York City72%
Oklahoma City84%
Philadelphia75%
Phoenix63%
Pittsburgh81%
Portland99%
Salt Lake City91%
Seattle92%
Washington, D.C.81%

9. Jeśli będziesz w USA posłuchaj otoczenia – podczas zaćmienia Słońca reaguje przyroda – cienie zaczynają wyglądać inaczej, zwierzęta cichną, w powietrzu pojawia się bryza (z powodu nagłego lekkiego obniżenia temperatury). 

10. Kiedy następna okazja? Następne całkowite zaćmienie nad USA ma mieć miejsce 8 kwietnia 2024 roku. W Polsce najbliższe częściowe wyliczono na 10 czerwca 2021, a całkowite? Tu niestety trzeba być cierpliwym – dopiero 13 lipca 2075 roku!