Cena prądu. Co na nią wpływa i jak możemy ją obniżyć?

Bez prądu nie wyobrażamy sobie płynnego i normalnego funkcjonowania współczesnego świata. Mało tego. W ogóle nie wyobrażamy sobie świata bez prądu. Innymi słowy energia elektryczna dostępna powszechnie i wszędzie stała się dla nas czymś tak oczywistym, że aż całkowicie przezroczystym. Prądu nie potrzebujemy może wyłącznie wtedy, gdy śpimy. Choć wiele osób, w swych sypialniach, korzysta z nawilżaczy powietrza. Nie mówiąc już o pompach, które dystrybuują ciepło z systemu grzewczego. Innymi słowy bez prądu było by ciężko. Skoro już jednak zdajemy sobie sprawę z naszego istotnego uzależnienia od tego wynalazku, powinniśmy zastanowić się nad jego kosztami. Stosując kilka prostych tricków możemy wpłynąć na wysokość faktur, które przychodzą do nas z zakładów energetycznych.

System oparty na energii

Współczesne czasy przynoszą nam wiele pytań i wątpliwości związanych w dużej mierze z ulepszaniem tego, co dotąd wydawało się wyłącznie skuteczne i pożyteczne. Dzieje się tak nie tylko na polu ekonomicznym, ale także ekologicznym. Wynalazki wczorajszych dni, takie jak energia elektryczna (najczęściej pochodząca z elektrowni węglowych), czy napędzanie pojazdów różnymi sposobami dziś na stałe wpisały się w nasz krajobraz, ale forma wydaje się nieco przestarzała. Coś, co jeszcze do niedawna stanowiło zagrożenie jedynie w teorii, dziś przybiera namacalne kształty. Ciężko jednak odejść od zwyczajów, które przecież współtworzą nasz system.

Przecież przyzwyczailiśmy się do takiego a nie innego trybu życia, do określonych wygód i komfortu na pewnym poziomie. Ale przyzwyczailiśmy się także do określonych prac, zawodów, zajęć zarobkowych. Mało jest takich, które mogłyby działać bez tych wszystkich ułatwień. Bo czy możemy sobie wyobrazić życie bez prądu w gniazdkach? Możemy, ale takowe jawi się jako bardzo trudne. W większych miastach chwilowa przerwa w dystrybucji energii elektrycznej powoduje lekki niepokój. A przecież prąd to nie tlen, którym oddychamy. Choć z pewnością na jakość powietrza możemy wpłynąć również przez odpowiednią gospodarkę energetyczną. Jak więc oszczędzić prąd, by rachunki były mniejsze, a środowisko naturalne mniej naruszone?

 

Co wpływa na ceny energii elektrycznej?

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile czynników ma wpływ na wysokość naszego rachunku za prąd. Na ceny energii elektrycznej mają wpływ między innymi:

– ceny paliw energetycznych, czyli węgla kamiennego, gazu ziemnego czy ropy naftowej

– ceny energii importowanej (ceny usług świadczonych przez firmy zagraniczne, ceny dostawy prądu do naszego domu)

– koszty uprawnień do emisji dwutlenku węgla

– rozwój połączeń międzynarodowych, tak zwanych transgenicznych (rozbudowa sieci rurociągów, gazociągów)

– kursy walut

– cena akcyzy.

 

11 sposobów na zmniejszenie rachunków za prąd

1. Zimą odpowiednio gospodaruj energią cieplną. Zamiast używać termowentylatora w celu dogrzania się, postaw na odpowiednią izolację okien. Wietrz pomieszczenie tylko przez chwilę i zakręcaj na ten czas kaloryfer. Wówczas żadne dodatkowe źródła, wsparte energią elektryczną, nie będą potrzebne.
2. Latem nie nadużywaj klimatyzatora, gdyż jest on bardzo energożerny. Włączaj go tylko wtedy, gdy istnieje taka konieczność. Spróbuj zaprogramować jego działanie na określone godziny. A już na pewno wyłączaj go na czas, gdy nikogo nie ma w domu.
3. Latem w umiarkowany sposób korzystaj też z lodówki. Ustawienie chłodzenia napojów na poziom ekstremalnie niski, spowoduje bardziej intensywną pracę urządzenia, które będzie się bardzo konkretnie grzać, emitując energię cieplną prosto do naszego mieszkania. Przez cały rok nie wkładaj też do lodówki gorących rzeczy i nie trzymaj jej otwartej zbyt długo.
4. Latem nie korzystaj z suszarki do włosów, gdyż pochłania ona ogromne ilość prądu. Gorące powietrze zadziała samoistnie, a włosy będą zdrowsze.
5. W czasie letnik ustaw wiatrak daleko od rozgrzanego okna. Wówczas nie będzie on dystrybuować rozgrzanego powietrza do środka pomieszczenia.
6. Przez cały rok umiejętnie korzystaj z urządzeń elektrycznych. Na dłuższe okresy nieużywania wyjmuj wtyczki z gniazdek, upewniając się, które ze sprzętów pochłaniają energię w trybie stand by, zainwestuj w listwy przeciwprzepięciowe z włącznikiem.
7. Wymień wszystkie kluczowe żarówki w domu na energooszczędne, najlepiej ledowe. I niezależnie od rodzajów żarówek, zawsze wyłączaj światło w pomieszczeniu, w którym nikt nie przebywa.
8. Inwestuj w urządzenia RTV i AGD o klasie energetycznej powyżej A+. Po bardzo krótkim czasie to się zwróci.
9. Racjonalnie korzystaj z urządzeń RTV i AGD. Pierz tylko przy pełnym bębnie w pralce, przy w 100% napełnionej zmywarce. Do czajnika wlewaj tylko tyle wody, ile naprawdę potrzebujesz w danym momencie.
10. Kup watomierz, który pomoże realnie sprawdzić ile dane urządzenie pochłania prądu. To nie jest drogie urządzenie, a korzystania z niego można się nauczyć bardzo szybko.
11. Jeśli powyższe zabiegi nie przyniosły żadnych skutków i rachunki za prąd nadal są wysokie – zmień dostawcę energii elektrycznej.

 

Prąd za darmo – panele fotowoltaiczne

Jeśli zmiana dostawcy nic nie dała, warto pomyśleć o odnawialnych źródłach energii. Najbardziej korzystnym sposobem na pozyskanie prądu bez konieczności płacenia faktur zakładom energetycznym jest zainstalowanie własnej elektrowni opartej na fotowoltaice. Oczywiście cały proces jest możliwy raczej tylko wtedy, gdy posiadamy własny dom, ze skrawkiem wolnego, nasłonecznionego dachu. W bloku byłoby ciężko zainstalować panele fotowoltaiczne, choć zdarzają się wspólnoty mieszkaniowe, które decydują się na takie rozwiązania. Jeśli jednak możemy samodzielnie decydować o tym, co znajdzie się na naszym dachu lub na wolnej powierzchni naszej działki, pomyślmy o takiej instalacji. Więcej na temat mikroinstalacji fotowoltaicznych przeczytacie tutaj.

Jej działanie jest dość proste. Ogniwa fotowoltaiczne pobierają energię ze słońca, a podłączony pod nie falownik przekształca ją na prąd zmienny – taki sam, jaki płynie w naszych gniazdkach. W ten sposób stajemy się całkowicie niezależni od dostawców, zmian cen na rynku i innych niedogodności.
Materiał powstał we współpracy ze Stilo Energy.

 

Więcej:undefined