Cenne znalezisko na dnie polskiej rzeki. To potężna broń sprzed stu lat

Jak wyjaśniają twórcy kanału Misja Skarb, przed sześcioma dniami udało i się zlokalizować i wydobyć kompletną haubicę 155mm wzór Schnieder. Działo znajdowało się w pozycji marszowej i najprawdopodobniej było wykorzystywane przez polskie wojsko.
Cenne znalezisko na dnie polskiej rzeki. To potężna broń sprzed stu lat

Haubica kalibru 155mm została skonstruowana we Francji i święciła triumfy w czasie pierwszej wojny światowej, choć miejsce dla niej znalazło się także w czasie konfliktu rozpoczętego w 1939 roku. Jeden z egzemplarzy, zachowany w bardzo dobrym stanie, został wydobyty z koryta rzeki.

Na wspomnianym kanale pojawił się materiał ukazujący całe przedsięwzięcie. Jego uczestnicy, poza daniem głównym w postaci haubicy, natrafili również na masę innych cennych przedmiotów. W gronie tych artefaktów znalazły się między innymi fragmenty wyposażenia niemieckich wojsk, takie jak hełmy i maski gazowe. Możemy też obejrzeć w szczegółowy sposób działo, jakim jest 155 mm haubica mle 1917 Schneider.

155 mm haubica mle 1917 Schneider to broń produkowana we Francji

Za produkcję tego uzbrojenia odpowiadali Francuzi, którzy rozpoczęli ją w drugim dziesięcioleciu XX wieku. Początkowo haubica była wykorzystywana właśnie przez wojska z kraju nad Sekwaną, lecz później rozpoczęło się wykonywanie zleceń na rzecz innych państw. W ten sposób 155 mm haubica mle 1917 Schneider trafiła także do Polski, gdzie była używana od okresu międzywojennego.