Centrum Nauki Leonardo da Vinci od września w Chęcinach

4 tys. metrów kwadratowych powierzchni, ogród doświadczeń, taras widokowy oraz ciekawe ekspozycje, które pozwolą na naukę poprzez zabawę. To wszystko i jeszcze więcej znajdzie się w nowym Centrum Nauki Leonardo da Vinci.

Odwiedzający Centrum Nauki jako pierwsi w Polsce będą mogli zobaczyć unikatową wystawę „Świat Leonarda da Vinci”, która do tej pory była pokazywana w takich miejscach jak Tokio, Nowy Jork czy Chicago. Już od września będzie dostępna w naszym kraju, nie w Warszawie czy Krakowie, ale właśnie w województwie świętokrzyskim, w Podzamczu pod Chęcinami.

Ekspozycja składa się z kilkudziesięciu elementów. Najciekawszy z nich to stanowisko interaktywne “Kodeks Atlantycki”, na którym zwiedzający mogą zapoznać się z największym i najważniejszym kodeksem Leonarda o maszynach, przewracając stronice, analizując interaktywne, trójwymiarowe modele ponad 50 maszyn. Będzie także “Kodeks o Lataniu”, który przedstawia studia Leonarda nad lotem ptaków, niezbędne do skonstruowania maszyny latającej. Na wystawie znajdą się również stanowiska interaktywne ukazujące mechanicznego lwa, robota-żołnierza, wielki latawiec czy machinę czasu. Oprócz interaktywnych stanowisk wystawa będzie zawierała reprodukcje projektów i obrazów Leonardo da Vinci, m.in. “Ostatnią Wieczerzę”, a także modele mostu obrotowego i miasta idealnego.  

Centrum Nauki wyposażone będzie również w interaktywne eksponaty. Będą to m.in.: peryskop, wir wodny, telegraf akustyczny, kołyska Newtona i laserowa harfa. Każdy odwiedzający, bez względu na wiek czy też zainteresowania, znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

Otwarcie Centrum Nauki połączone będzie z odbywającymi się po raz pierwszy w Polsce Międzynarodowymi Zawodami Łazików Marsjańskich – European Rover Challenge. Zespoły biorące udział w konkursie będą miały za zadanie zaprojektować i wybudować łazik marsjański, który weźmie udział w pięciu konkurencjach, symulujących eksplorację Marsa.