Chcesz żyć dłużej? Znajdź w życiu cel!

Błądzisz w życiu bez celu, biorąc wszystko, co przynosi kolejny dzień czy masz jasno wyznaczone cele do zrealizowania? Nowe badania opublikowane w “Psychological Science” pokazują, że w każdym wieku, poczucie celu może wydłużyć życie nawet o kilka lat.

Zdaniem badaczy, postawienie sobie celu w życiu realnie wpływa na jego długość. “Nasze wyniki wskazują, że obranie kierunku w życiu i postanowienie, co chce się osiągnąć pomaga żyć dłużej i to bez względu na to, kiedy to zrobimy” – mówi kierujący badaniami dr Patrick Hill z Carleton University w Kanadzie.

Co więcej, cele wpływają nie tylko na zdrowe starzenie się, ale mogą nas uchronić przed przedwczesną śmiercią. Badanie przeprowadzono na grupie 7 tys. Amerykanów w wieku 25-70 lat, a jego wyniki opublikowano w magazynie Psychological Science. Naukowcy badali stan zdrowia psychicznego i fizycznego ochotników. Ich cele w życiu oceniano na podstawie tego, czy zgadzają się z poniższymi stwierdzeniami: 

  • Niektórzy błądzą w życiu bez celu, ale ja nie należę do takich osób
  • Żyję dniem dzisiejszym i nie myślę zbytnio o przyszłości
  • Czasem czuję, jakbym zrobił w życiu wszystko, co było możliwe

Po 14 latach badacze zwrócili się ponownie do badanych. 9 procent badanych już nie żyła, natomiast pozostali znacznie silniej odczuwali poczucie celu w życiu. Co zaskakujące, taki wzorzec zaobserwowano we wszystkich grupach wiekowych.

Zdaniem dra Patricka Hilla, badanie pokazało, że wyznaczanie sobie celów w różnych obszarach życia ma korzystny wpływ na bardzo wielu płaszczyznach. Akurat tutaj skupiono się na śmiertelności, ale liczne badania potwierdziły, że cele potrafią ogólnie polepszać nasze zdrowie. – Bardzo wiele korzyści płynie z wyznaczenia sobie pożądanego kierunku, który porządkuje nasze działania dzień po dniu – podsumowuje badacz. 


CZYTAJ WIĘCEJ