Chiński rywal F-35 już gotowy. Myśliwiec przyszłości wkrótce wejdzie do służby

Chińczycy wreszcie zaprezentowali swój nowy myśliwiec stealth J-31B Gyrfalcon, zaprojektowany do użytku na lotniskowcach, który wkrótce może wesprzeć już stacjonujące J-20. To maszyna bardzo zaawansowana, przez wielu określana mianem “rywala” F-35.
Myśliwiec – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Myśliwiec – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Shenyang Aircraft Corporation (SAC), państwowa spółka zależna jednego z największych chińskich wykonawców zamówień obronnych, niedawno opublikowała film prezentujący nowy myśliwiec piątej generacji. Samolot, wyraźnie oznaczony jako “J-31B” i podpisany “Gyrfalcon”, ma boczną komorę uzbrojenia mieszczącą dwa pociski.

Czytaj też: Chiński myśliwiec nie z tej ziemi. W trakcie walki powietrznej zmienia swój wygląd

Średniej wielkości myśliwiec stealth był określany przez krajowe media i komentatorów jako J-31 lub J-35, ale do tej pory nie miał oficjalnej nazwy. Maszyna była w centrum uwagi przez kilka miesięcy ze względu na swój potencjał stacjonowania na lotniskowcach. Nowy model J-31B wydaje się większy od oryginalnego FC-31, który został wprowadzony po raz pierwszy dekadę temu.

J-31B to chiński myśliwiec o nieznanym jeszcze przeznaczeniu

Nagranie wideo wskazuje, że J-31B może pochwalić się ładownością porównywalną z ciężkimi myśliwcami i wyróżnia się optymalizacją konstrukcji, wykorzystaniem przestrzeni i wydajnością silnika.

Czytaj też: Chiński myśliwiec przyszłości nabiera kształtów. Na niebie dostrzeżono nowy samolot

J-31B może przenosić co najmniej dwa pociski w bocznych komorach uzbrojenia. To odróżnia go od amerykańskiego F-22 Raptor i chińskiego J-20, które również mają boczne komory uzbrojenia, ale mogą pomieścić tylko po jednym pocisku. Ponadto, J-31B może pochwalić się główną komorą uzbrojenia podobną do tej w J-20, co pozwala mu przenosić co najmniej cztery średniego zasięgu pociski powietrze-powietrze PL-12.

Myśliwiec J-31B zaprezentowany w chińskiej telewizji /Fot. CCTV

Chińscy eksperci cytowani przez South China Morning Post (SCMP) ujawnili, że przekształcenie FC-31 w J-31 oznacza, że ​​samolot ten spełnił formalne wymagania dotyczące służby wojskowej i otrzymał oficjalne oznaczenie. Pomimo postępów, pozostają pytania dotyczące dokładnej roli i rozmieszczenia J-31B. Kod “B” może wskazywać na istnienie kilku wariantów J-31, ale nic o nich nie wiemy.

Nie wiadomo, czy J-31B to przeznaczony do działania na lotniskowcach, na lądzie, a może też wersja eksportowa. Jeden z ekspertów cytowanych przez SCMP argumentował, że J-31B wydaje się być przeznaczony do służby w Siłach Powietrznych Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, a nie Marynarce Wojennej. Podwozie pokazane na filmie jest jednokolorowe, co zwykle jest typowe dla samolotów operujących na lądzie niż na lotniskowcach.

Oficjalne ujawnienie J-31B oznacza znaczący krok w rozwoju chińskiego lotnictwa wojskowego, sygnalizując rosnące możliwości kraju w zakresie opracowywania zaawansowanych myśliwców stealth. Nie wiadomo, kiedy dokładnie J-31B będzie gotowy, by wejść do służby, ale powinno się to wydarzyć “prędzej niż później”.