Grobowce, jakich się prawie nie widuje. Archeolodzy znaleźli pochówki związane z dawną dynastią

Dzięki wykopaliskom prowadzonym przez archeologów z Chin udało się zlokalizować grobowce pochodzące z czasów Zachodniej Dynastii Han. Tę uznaje się za tworzącą pierwszy okres Dynastii Han, będącej zarazem przykładem drugiej dynastii rządzącej Chinami w historii tego kraju. 
Grobowce, jakich się prawie nie widuje. Archeolodzy znaleźli pochówki związane z dawną dynastią

Znaleziska w postaci cennych pochówków miały miejsce w gminie Chongqing w południowo-zachodnich Chinach. W ramach prowadzonych wykopalisk prowadzi się działania mające na celu ukończenie budowy elektrowni wodnej na odcinku rzeki Wujiang w Chongqing.

Czytaj też: Znaleźli najstarsze takie siodło znane nauce. Pochodzi z kolebki jeździectwa

Prace badawcze z udziałem przedstawicieli różnych chińskich instytutów ruszyły w marcu. Jak wyjaśnia Huang Wei, w toku poszukiwań udało się zidentyfikować szereg grobowców pochodzących z okresu od dynastii Han (202 p.n.e. do 220 roku) do okresu sześciu dynastii (lata 222-589). Szczególnie cenny okazał się ten pochodzący z czasów Zachodniej Dynastii Han.

Dlaczego? Wewnątrz znaleziono bardzo liczne artefakty, bo ponad 600 obiektów takich jak wyroby z laki, drewna, brązu, bambusa czy ceramiki. Przedmioty te zachowały się w dobrym stanie, co jest tylko jedną z kilku pozytywnych cech tego znaleziska. Inną jest to, że archeolodzy zidentyfikowali listę przedmiotów zawierającą informacje o tym, kiedy powstał grobowiec.

Grobowce znalezione przez archeologów w marcu tego roku dostarczają informacji na temat dawnych chińskich dynastii

Data ta to najprawdopodobniej 193 rok p.n.e. przy czym obecność artefaktów wykonanych z jadeitu sugeruje, że pochówek ten był przeznaczony dla wysoko postawionej osoby. O dokładności, z jaką zrealizowano cały proces, świadczy istnienie listy, na której zawarto nazwy, ilości i rozmiary przedmiotów grobowych.

Czytaj też: Tego pałacu szukano od lat. Znaleziono go wbrew wszelkiemu prawdopodobieństwu 

Co ciekawe, znalezione przez uczestników ekspedycji przedmioty z lakierowanego drewna i bambusa są tak liczne, że nigdy przedtem nie widziano czegoś podobnego w górnym biegu rzeki Jangcy na terenie Chin. Poza tym mówimy o najstarszych grobowcu powiązanym z Zachodnią Dynastią Han – tym bardziej, iż zawiera jasno określoną datę. Dzięki dalszym analizom badacze zamierzają zebrać jak najwięcej szczegółów na temat ówczesnych realiów.