Tego pałacu szukano od lat. Znaleziono go wbrew wszelkiemu prawdopodobieństwu 

Gdy grupa entuzjastów z ograniczonym budżetem i ogromnymi pokładami zapału zabiera się za poszukiwania pewnego XV-wiecznego pałacu, to wszystko może się zdarzyć. Taka właśnie historia rozegrała się w Anglii.
Tego pałacu szukano od lat. Znaleziono go wbrew wszelkiemu prawdopodobieństwu 

Chodzi o pałac Collyweston w Northamptonshire, którego poszukiwania odbywały się z udziałem członków Collyweston Historical and Preservation Society. Miał on należeć do matki Henryka VII Tudora, Małgorzaty Beaufort. W 1509 roku pełniła ona rolę regentki w imieniu swojego wnuka, Henryka VIII. Funkcja ta dobiegła końca wraz ze śmiercią arystokratki w 1509 roku. 

Czytaj też: Jedno z najważniejszych odkryć tego roku. Polscy archeolodzy z wielkim wyróżnieniem

Poszukiwania rozpoczęły się w 2018 roku i wreszcie przyniosły efekt, choć mało kto wierzył w takie rozwiązanie sprawy. Uczestnicy tej niezwykłej akcji, będący hobbystami zajmującymi się archeologią, odnaleźli ukryte pod ziemią ściany i fundamenty pałacu, który zamienił się w ruinę w 1650 roku. Wtedy też został wykupiony przez holenderską rodzinę Tryonów, która postanowiła zbudować na miejscu dom. W efekcie lokalizacja pałacu stała się nieznana.

Pałac Collyweston miał należeć do matki Henryka VII Tudora, Małgorzaty Beaufort, która zmarła w czerwcu 1509 roku

Teraz w prowadzonych wykopaliskach mają wziąć udział eksperci, dzięki którym możliwe będzie potwierdzenie istoty znaleziska. Poza ruinami, uznawanymi za najważniejszy dowód, ważne poszlaki stanowią także okoliczne stawy rybne, ogrody i stodoła na dziesięcinę. Tę ostatnią na przestrzeni lat przekształcono w dom. Jeśli zaś chodzi o ekspertyzy poświęcone fundamentom dawnego pałacu, to wykorzystano w tym celu skany wykonane z użyciem radaru penetrującego ziemię.

Pierwsi archeolodzy, przedstawiciele Uniwersytetu w Yorku, pojawili się na miejscu już w sierpniu, a na przyszły rok są zaplanowane wykopaliska na znacznie większą skalę. Co ciekawe, uczestnicy projektu, w ramach którego znaleziono pałac, wydali na swoje działania około 14 tysięcy funtów, czyli równowartość 70 tysięcy złotych. 

Czytaj też: Znaleźli najstarsze takie siodło znane nauce. Pochodzi z kolebki jeździectwa

Jak dodają przedstawiciele Collyweston Historical and Preservation Society, najprawdopodobniej ostatnią osobą z rodziny królewskiej, która zatrzymała się w Collyweston, była Elżbieta I. Miało się to wydarzyć 3 sierpnia 1566 roku. W ramach dalszych badań powinno dać się ustalić, jak mógł wyglądać pałac i w jakim stylu został wybudowany. Sprawozdanie z zaplanowanych badań ma zostać udostępnione we wrześniu przyszłego roku. W planach jest także stworzenie trójwymiarowej, miniaturowej rekonstrukcji pałacu.