Ten próg jest interesujący dla inżynierów ze względu na fakt, iż powyżej pewnej temperatury powszechnie uznawane teorie dotyczące nadprzewodnictwa okazują się zaskakująco nieprzewidywalne. Same nadprzewodniki są natomiast na tyle kuszące – co wynika z ich potencjalnych zastosowań – że naukowcy poświęcają im bardzo dużo uwagi.
Czytaj też: Nowe superkondensatory z plastiku. 70 000 cykli ładowania i przewodność 100 razy wyższa
Nowe starania w tym zakresie są dziełem przedstawicieli Southern University of Science and Technology. To właśnie oni zaprojektowali materiał na bazie niklu, który w warunkach normalnego ciśnienia utrzymuje nadprzewodzące właściwości, nawet po przekroczeniu progu -233 stopni Celsjusza. Publikacja opisująca ostatnie działania chińskich badaczy została zamieszczona w Nature.
Osiągnięcia jej autorów można uznać za pierwszy z bardzo wielu koniecznych do wykonania kroków w stronę stworzenia nadprzewodników wysokotemperaturowych. Takowe, gdyby mogły działać w temperaturze pokojowej, byłyby iście rewolucyjne. Wystarczy wyobrazić sobie scenariusz, w którym możemy transportować energię bez jakichkolwiek strat, dzięki zerowej rezystancji.
Stworzony przez chińskich naukowców nadprzewodnik wchodzi w ten intrygujący stan w temperaturze ponad 40 stopni wyższej od tzw. zera absolutnego
Ale żeby takie rozwiązania miały sens ekonomiczny, trzeba najpierw znaleźć sposób na ich stosowanie bez udziału drogich w obsłudze układów chłodzenia. Oczywistym jest, że zdecydowanie łatwiej i taniej będzie utrzymać temperaturę rzędu 20 stopni Celsjusza, niż -250 stopni Celsjusza. I choć jak na razie inżynierom sporo jeszcze brakuje do zbliżenia się do tej pierwszej granicy, to być może ostatnie dokonania Chińczyków zapoczątkują pozytywny trend.
Szczególnie, iż poza sieciami energetycznymi, nadprzewodniki mogłyby znaleźć zastosowanie w odniesieniu do lewitujących magnetycznie pociągów, dostarczających energii reaktorów fuzyjnych i stosowanych w medycynie urządzeń do obrazowania metodą rezonansu magnetycznego. O ile większość dotychczas projektowanych nadprzewodników opierała się na składnikach w postaci miedzi i żelaza, tak naukowcy z Państwa Środka postanowili wykorzystać ich niklowe odpowiedniki.
Czytaj też: Agresywny chiński robot wywołał burzę. Do sieci trafiło niepokojące nagranie
Wcześniej te ostatnie nie były powszechnie stosowane ze względu na konieczność generowania wysokich ciśnień do ich działania. Nowy wysokotemperaturowy nadprzewodnik niklowy, który może przełamać ten trend, został zidentyfikowany w toku trzyletnich badań. W pewnym momencie członkowie zespołu badawczego zorientowali się, że dzięki zastąpieniu lantanu prazeodymem w strukturze niklu powstały materiał osiąga stan nadprzewodzący w temperaturze około -228 stopni Celsjusza.