Chiny chcą zwalczyć najnowsze zagrożenie na polu bitwy. Opracowały do tego zaawansowaną broń

Jak każdego roku, Pentagon i tym razem przedstawił Kongresowi szczegółową analizę obronną, zwracając uwagę na znaczące postępy w zdolnościach militarnych Chińskiej Republiki Ludowej. Jednym z elementów raportu jest zaawansowana broń, mająca zwalczyć najnowsze zagrożenie na polu bitwy.
Dron z programu LongShot – grafika koncepcyjna /Fot. General Atomics

Dron z programu LongShot – grafika koncepcyjna /Fot. General Atomics

Chiny opracowały nowe systemy uzbrojenia do zwalczania dronów

W najnowszym raporcie USA zwróciły uwagę na integrację zaawansowanych systemów obrony powietrznej w ramach chińskiej armii ze szczególnym naciskiem na modułowe jednostki artylerii samobieżnej w połączeniu z zaawansowaną technologią wojny elektronicznej (EW). Pojawienie się tych „kompozytowych” samobieżnych systemów obrony powietrznej wskazuje na inwestycje Chin w technologię pocisków kierowanych, która potencjalnie może objąć systemy śledzenia półautonomicznego lub w pełni autonomicznego. Ten postęp odzwierciedla inicjatywy podejmowane przez wojsko amerykańskie, które stopniowo wdrażają sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe w celu wzmocnienia procesów celowania i podejmowania decyzji o wykonaniu wystrzału.

Czytaj też: Chiny uruchomiły przełomową turbinę gazową na morzu. Obniża emisje o 80 000 ton dwutlenku węgla

Drony uwalniane przez drony mogą być przyszłością wszelkich działań wojennych /Fot. General Atomics

Dokument przewiduje, że armia Chin może działać z mniejszymi ograniczeniami etycznymi w zakresie autonomicznych zaangażowań w porównaniu z doktryną amerykańską, a to może wskazywać na rozbieżne podejście co do zaangażowania militarnego i automatyzacji. Ewolucji ulegają też systemy obrony przenośnej, które zdają się dorównywać operacyjnej wydajności uziemionych systemów rakietowych armii amerykańskiej pokroju wyrzutni pocisków Stinger, a te właśnie postępy sygnalizują znaczne ulepszenie precyzji celowania.

Czytaj też: Chiny wprowadzają bolesne ograniczenia. Producenci akumulatorów mają problem

Chiny miały również poprawić się w dziedzinie wojny elektronicznej. Według Pentagonu w niej państwo kultywuje zdolności do rozpoznawania i tłumienia wrogich sygnałów elektronicznych, a więc kompetencję, która jest coraz bardziej kluczowa we współczesnym konflikcie zbrojnym. Chińskie systemy tego typu są zaprojektowane tak, aby skutecznie zakłócać wrogą komunikację i nawigację, co jest zbliżone do zaawansowanych taktyk EW stosowanych przez wojsko amerykańskie.

Czytaj też: Chiny podwoiły swój arsenał nuklearny. Świat patrzy z niepokojem

Dorzućmy do tego wdrożenie wielolufowych działek obrotowych z inteligentną amunicją powietrzną i tak oto otrzymamy mieszankę, która może uczynić drony wojskowe łatwymi celami. Nic więc dziwnego, że raport analizujący Chiny finalnie wskazuje, że chińskie wojsko czyni znaczne postępy w zamykaniu luki technologicznej w kompetencjach przeciwdziałania bezzałogowcom powietrznym.