Z tej mąki będzie chleb. I to taki, którym najemy się na dłużej, niż zwykle 

Pieczywo jest dla wielu osób podstawą diety, jednak zdarza się, że zapominamy o jego wpływie na funkcjonowanie organizmu. Naukowcy pracują natomiast nad sposobami, dzięki którym można uczynić wypieki zdrowszymi.
Z tej mąki będzie chleb. I to taki, którym najemy się na dłużej, niż zwykle 

Taka właśnie idea przyświecała badaczom stojącym za pomysłem opisanym na łamach American Journal of Clinical Nutrition. Jak wyjaśniają, z wykorzystaniem ich mąki można upiec chleb, po zjedzeniu którego uczucie sytości utrzymuje się dłużej, a poziom glukozy we krwi ulega obniżeniu. To powinno przełożyć się na minimalizację ryzyka wystąpienia otyłości czy cukrzycy.

Czytaj też: Znamy kolejne właściwości zdrowotne kawy. Podano zaskakujące wyniki badań

Specjalnie zaprojektowana mąka oparta jest na roślinach strączkowych. Dokładniej rzecz biorąc, chodzi o ciecierzycę, soczewicę i fasolę, które odgrywają istotną rolę w utrzymywaniu odpowiedniej wagi oraz obniżaniu zagrożenia występowania chorób serca. Aby przekonać się, czy ta potencjalnie przełomowa mąka faktycznie jest tak wyjątkowa, jak przekonują jej twórcy, członkowie zespołu przetestowali swoje rozwiązanie na 20 zdrowych osobach.

Uczestnicy eksperymentu mieli zjeść chleb zawierający kolejno 0, 30 i 60 procent mąki z ciecierzycy. Aby nieco zwiększyć doznania smakowe wynikające ze spożywania takiego pieczywa, naukowcy zaproponowali ochotnikom zjedzenie chleba z pozbawionym cukru dżemem. Rezultaty okazały się zaskakująco korzystne. Chleb z dodatkiem ciecierzycy zapewniał dłuższe niż zwykle uczucie sytości. Co więcej, badania krwi wykazały, że taki posiłek prowadził do nasilenia wydzielania hormonów odpowiadających właśnie za poczucie bycia najedzonym.

Chleb wypiekany z mąki z ciecierzycy zwiększa uczucie sytości i obniża stężenie cukru we krwi

Osoby zmagające się z cukrzycą z pewnością zainteresuje fakt, że chleb zawierający 30 procent mąki z ciecierzycy obniżał stężenie glukozy we krwi o 40 procent. Podobny spadek nastąpił w przypadku 60-procentowego udziału takiej mąki. Tak korzystne zjawisko jest zdaniem naukowców pokłosiem dłuższego rozkładu skrobi w organizmie. 

W ramach dalszych analiz pomysłodawcy chcieliby sprawdzić swoje rozwiązanie wśród osób chorujących na cukrzycę. Jak podkreślają, zachęcanie ludzi do zmiany nawyków żywieniowych w celu zapobiegania i zwalczania potencjalnych problemów zdrowotnych jest niełatwym zadaniem, ale tego typu postępy powinny odegrać kluczową rolę w zmianie nastawienia społeczeństwa. 

Czytaj też: Serum prawdy. Czy naprawdę istnieje środek, który sprawi, że przestaniemy kłamać?

Od dawna wiemy, że struktura żywności może mieć duży wpływ na jej wartość odżywczą. To badanie jest obiecującym przykładem tego, jak nowe struktury składników mogą być z powodzeniem wykorzystywane do poprawy efektów metabolicznych i pełnościowych codziennych produktów spożywczych. Mamy nadzieję, że nasze odkrycia wzbudzą zainteresowanie producentów żywności, którzy chcą poprawić referencje zdrowotne swoich produktów. wyjaśnia Cathrina Edwards z Instytutu Quadram