Chłopiec stracił 1/6 mózgu. Efekty operacji zaskoczyły naukowców

To kolejny dowód na to jak doskonale zaprojektowaną maszyną jesteśmy.
Chłopiec stracił 1/6 mózgu. Efekty operacji zaskoczyły naukowców

Ludzki mózg wciąż skrywa przed badaczami wiele tajemnic. Nauka zna historię mężczyzny,  który mając 90-procentowe uszkodzenie mózgu normalnie żył, albo kobiety, która przez 24 lata “nie zauważyła” nawet, że brakuje jej móżdżka. Opisywany przypadek jest jednak naprawdę wyjątkowy, nawet na tym tle. 

Siedmioletni chłopiec opisany w artykule naukowym pisma Cell Reports, musiał przejść lobektomię mózgu. Wycięto mu jedną trzecią prawej półkuli, by uzyskać kontrolę nad powtarzającymi się atakami padaczki. Lekarze usunęli części prawego płatu potylicznego, gdzie znajdują się ośrodki ważne dla wzroku oraz rozumienia wyrazów. Procedura brzmi straszliwie, jednak ma wysoką skuteczność. Jest też bardzo rzadko stosowana, około 10% przypadków niemożliwej do leczenia medykamentami epilepsji. 

Badający chłopca lekarze stwierdzili, że lewa półkula przejęła część funkcji utraconych po operacji, takich jak rozpoznawanie twarzy i obiektów. 

– Jedyny problem jest taki, że nie ma on pełnego pola widzenia. Gdy spogląda naprzód lewa strona jego wizji nie jest przetwarzana, ale wciąż może sobie to zastępować odwracaniem głowy lub ruchem oczu – tłumaczy Marlene Behrmann, neurolog z Carnegie Mellon University.

Dodatkowo naukowcy chwalą się, że mogli dzięki temu przypadkowi prześledzić proces przystosowywania się mózgu chłopca do nowych warunków. Oprócz utraty części widzenia operacja nie przełożyła się praktycznie w żaden sposób na życie codzienne chłopca. Zarówno przed jak i po niej miał IQ powyżej przeciętnej, a jego zdolności językowe i percepcji wizualnej odpowiadały normom dla tego wieku. 

– Podejrzewam, że nie ma nawet świadomości, że nie trafiają do niego wszystkie informacje – mówi Behrmann w rozmowie z LiveScience – to trochę tak jak ślepa plamka, którą ma każdy. 

Jak na razie naukowcy obserwują, ale nie mają pełnego wytłumaczenia dla wszystkich procesów, które pozwoliły mózgowi pacjenta się tak przystosować. W 2017 pewien siedmiolatek także zadziwił naukowców tym, że mimo usunięcia całej części mózgu, gdzie znajdują się ośrodki odpowiedzialne za wzrok – widział. 

Źródło: Science Alert