Choroby serca u dzieci? Tak działa otyłość

Nieprawidłowości w mięśniu sercowym oraz objawy choroby serca – takie mogą być skutki otyłości nawet u małych dzieci.

Do takich wniosków doszli naukowcy z Geisinger Health System, którzy przebadali 40 dzieci w wieku 8-16 lat, z czego 20 było otyłych, a 20 miało prawidłową masę ciała. U wszystkich sprawdzano rozmiary i funkcjonowanie mięśnia sercowego przy pomocy rezonansu magnetycznego (MRI).

Okazało się, że u dzieci otyłych mięsień sercowy był przerośnięty – lewa komora serca ważyła średnio o 27 proc. więcej w porównaniu z grupą kontrolną, a cały mięsień był grubszy o 12 proc. Ogólnie 40 proc. otyłych dzieci zaliczono do grupy “wysokiego ryzyka”, z powodu pogrubienia mięśnia sercowego powodującego zaburzenia w pompowaniu przez niego krwi.

Epidemia otyłości

Naukowców zaskoczyło to, że dowody wskazujące na problem z sercem obserwowali nawet u dzieci w wieku ośmiu lat. „To dla nas alarmujące. Zrozumienie długofalowych konsekwencji tych zmian będzie istotne w naszej walce z epidemią otyłości wśród najmłodszych” – komentuje główna autorka badania dr Linyuan Jing.

Wśród otyłych dzieci były takie, które cierpiały na astmę, depresję czy nadciśnienie. Żadne badane dziecko nie miało natomiast fizycznych objawów choroby serca, takich jak zmęczenie, skrócenie oddechu czy zawroty głowy. Naukowcy podkreślają jednak, że problemy z sercem w okresie dzieciństwa mogą doprowadzić do rozwoju poważniejszych chorób układu krążenia w wieku dorosłym, a także przedwczesnego zgonu.

Lek: utrzymać prawidłową masę ciała 

Zdaniem Linyuan Jing badanie to dowodzi, że rodzice powinni wykazywać silną motywację do tego, by pomóc swoim dzieciom utrzymywać prawidłową masę ciała poprzez zachęcanie ich do regularnej aktywności fizycznej, do nieprzesiadywania przed ekranem TV czy komputera i do stosowania zdrowej diety – bogatej w warzywa i owoce oraz produkty bogate w błonnik. „Ostatecznie mamy nadzieję, że zaobserwowane przez nas konsekwencje otyłości dla serca dzieci, są odwracalne. Nie można jednak wykluczyć, że mogą być trwałe” – zaznacza badaczka.

Wyniki badania zaprezentowano podczas kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AHA), który w dniach 7-11 listopada odbywał się w Orlando. 

Czytaj także: