Masz chronicznie zatkany nos? Nowe badania łączą to ze zmianami w pracy mózgu

Przewlekłe zapalenie zatok, które powoduje między innymi uporczywe zatkany nos i bóle głowy, dotyka około 10 procent ludzi, a nowe badania sugerują związek między tą dolegliwością a zmianami w aktywności mózgu.
Masz chronicznie zatkany nos? Nowe badania łączą to ze zmianami w pracy mózgu

Cierpisz na zapalenie zatok? Twój mózg pracuje inaczej

Zespół prowadzący badania ma nadzieję, że nowo odkryta zależność pomoże wyjaśnić niektóre z innych powszechnych skutków uporczywego nieżytu nosa, takie jak trudności w skupieniu uwagi, stany depresyjne, problemy ze snem i zawroty głowy. 

“To pierwsze badanie, które łączy przewlekłe zapalenie zatok ze zmianami neurobiologicznymi”

– mówi autorka badania i otolaryngolożka Aria Jafari z Uniwersytetu Waszyngtona w Stanach Zjednoczonych – “Z poprzednich badań wiemy, że pacjenci, którzy cierpią zapalenie zatok, często decydują się na szukanie opieki medycznej nie dlatego, że mają katar i ciśnienie w zatokach, ale dlatego, że choroba wpływa na to, jak wchodzą w interakcje ze światem”.

Ekspertka podkreśla, że osoby, które borykają się z przewlekłym nieżytem nosa, są mniej produktywne, trudno im się myśli i kiepsko sypiają, co szeroko wpływa na ich jakość życia. 

By sprawdzić swoją teorię w praktyce, naukowcy sięgnęli do danych z Human Connectome Project, gdzie znaleźli 22 osoby żyjące z przewlekłym zapaleniem błony śluzowej nosa i 22 osób bez schorzeń tego typu. Następnie porównano dane ze skanów rezonansu magnetycznego z przepływem krwi w organizmie i aktywnością neuronów w mózgu.

U osób z przewlekłym zapaleniem zatok badacze zauważyli niższą łączność funkcjonalną w neuronowej sieci czołowo-ciemieniowej (odpowiedzialnej za uwagę i rozwiązywanie problemów), wyższą łączność w sieci trybu domyślnego (wiążącej się z autoreferencją i błądzeniem umysłu) oraz niższą łączność w sieci przywiązania, która zarządza bodźcami zewnętrznymi, komunikacją oraz zachowaniami społecznymi. Naukowcy zauważyli, że różnice w aktywności tychże sieci były znacznie bardziej wyraźnie w przypadku osób zmagających się z najcięższymi przypadkami zapalenia błony śluzowej i nieżytu nosa, a odkryte przez nich miejsca zmniejszonej aktywności mogą leżeć u podstaw niektórych niepożądanych objawów, które zgłaszają pacjenci.

Nie lekceważmy nietypowych objawów

“Subiektywne odczucia spadku uwagi, trudności ze skupieniem się lub zaburzenia snu, których doświadcza osoba z zapaleniem zatok, mogą być związane z subtelnymi zmianami w sposobie, w jaki regiony mózgu kontrolujące te funkcje komunikują się ze sobą” – wyjaśnia otolaryngolożka Kristina Simonyan z Uniwersytetu Harvarda. 

Chociaż nowe badania nie wykazują jednoznacznie, że przewlekłe zapalenie zatok ma bezpośredni wpływ na zmiany w aktywności mózgu, naukowcy podkreślają, że ich związek jest na tyle wyraźny, że warto go dalej badać, a przyszłe badania powinny skupić się na tym, jak zmieniła się aktywność mózgu po zastosowaniu leczenia.

Na razie naukowcy twierdzą, że pracownicy służby zdrowia powinni być bardziej świadomi objawów zdrowia psychicznego, które idą w parze z takimi chorobami jak zapalenie zatok, podkreślając, że znalezienie związku między podstawową chorobą a przetwarzaniem neuronalnym zachodzącym w innym miejscu organizmu może mieć kluczowe znaczenie dla zrozumienia przewlekłego stanu zapalnego, wraz z wysiłkami zmierzającymi do znalezienia lepszych i skuteczniejszych sposobów leczenia. 

“Nasza opieka nie powinna być ograniczona do łagodzenia najbardziej jawnych objawów fizycznych, ale wszystkich obciążeń zdrowotnych wynikających z zapalenia zatok”

– mówi Jafari.

Badania zostały opublikowane w JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery

 

Więcej:mózgzatoki