Ciała obłożone złotem i srebrem. Tak grzebano zmarłych, zanim do Ameryki dotarli Europejczycy

Związany z kulturą Wari grób, zlokalizowany niedaleko obecnej stolicy Peru, zawiera szczątki wysoko sytuowanych mieszkańców.
Ciała obłożone złotem i srebrem. Tak grzebano zmarłych, zanim do Ameryki dotarli Europejczycy

Zamieszkiwali oni te tereny około 1300 lat temu, a w miejscu ich pochówku znalazły się nie tylko same szczątki, ale również skarby wykonane ze srebra i złota. Za ustaleniami dotyczącymi znalezionych na miejsc artefaktów stoją przedstawiciele Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Czytaj też: Jest starszy niż Stonehenge, a nawet egipskie piramidy! Czym jest rondel z Vinoř?

Poza wysoko postawionym mężczyzną w grobowcu znajdowało się również sześć innych ciał. Łącznie cztery z pochowanych osób należało do dorosłych (dwóch mężczyzn i dwie kobiety), natomiast trzy pozostałe były nastolatkami. Przynajmniej część pochowanych została pierwotnie pogrzebana w innej lokalizacji, by ostatecznie trafić tam, gdzie znaleźli ich archeolodzy.

W grobach umieszczono złotą i srebrną biżuterię, narzędzia z brązu, noże, topory, kosze, tkaniny, materiały do wyrobu koszyków oraz przedmioty z drewna i skóry. Biorąc pod uwagę ogromne zróżnicowanie tych artefaktów, naukowcy doszli do wniosku, że zmarli mogli być rzemieślnikami oraz elitarnymi przedstawicielami ludu Wari.

Ciała zmarłych były otoczone bogato zdobioną biżuterią i licznymi przedmiotami

Co ciekawe, niedawno znaleziony grób znajduje się w niewielkiej odległości od większego, zlokalizowanego w 2012 roku przez Miłosza Giersza (głównego autora nowych badań) i jego żonę Patrycję Prządkę-Giersz. W tamtym grobowcu znaleziono z kolei szczątki trzech kobiet o wysokim statusie. Te, określone mianem królowych Wari, spoczęły w “towarzystwie” 58 innych osób. Większość z nich również wywodziło się z wyższych klas, jednak część znajdowała się znacznie niżej na drabinie społecznej i prawdopodobnie złożono je w ofierze.

Lud Wari żył na terenie współczesnego Peru od około 500 do 1000 roku. Jego przedstawiciele słyną z bogatej tradycji dotyczącej dzieł sztuki, wliczając w to złotą i srebrną biżuterię, malowaną ceramikę oraz tkaniny. Giersz uważa, że Pan z Huarmey i inne osoby pochowane w odnalezionym grobowcu mogły być przedstawicielami elity Wari i wysoko wykwalifikowanymi rzemieślnikami.

Czytaj też: Z kontynentu uciekli na Wyspy. Co dokładnie można wywnioskować na podstawie analiz DNA?

Wydaje się, iż Castillo de Huarmey było również istotnym centrum administracyjnym Imperium Wari. Justin Jennings z Royal Ontario Museum dodał natomiast, iż dokonane odkrycia są spektakularne, choć dokładne przeznaczenie stanowiska Castillo de Huarmey w okresie istnienia ludu Wari nie jest dobrze zrozumiane. Nie jest więc powiedziane, że szczątki należały do rzemieślników wywodzących się z elit.