Cicha premiera nowych tabletów Samsunga. Co oferuje seria Galaxy Tab A9?

Kilka tygodni temu Samsung po cichu wprowadził na niektóre rynki dwa nowe tablety z niższej półki – Galaxy Tab A9 i Tab A9+. Teraz natomiast producent rozszerzył ich dostępność globalnie, choć wciąż pozostaje kilka kwestii, o których nie powiedziano.
Cicha premiera nowych tabletów Samsunga. Co oferuje seria Galaxy Tab A9?

Co mają do zaoferowania tablety Galaxy Tab A9 i Tab A9+?

Zacznijmy może od specyfikacji. Nowe tablety Samsunga to modele z niższej półki, a więc nie ma co się spodziewać cudów po ich specyfikacji. To raczej urządzenia dla tych, którzy tableta potrzebują do przeglądania sieci, oglądania filmów i prostej rozrywki czy nauki, bez bardziej skomplikowanych oraz wymagających działań. Galaxy Tab A9 został wyposażony w 8,7-calowy wyświetlacz IPS LCD o rozdzielczości 800 x 1340 pikseli i częstotliwości odświeżania 60 Hz.  Napędza go układ Helio G99 wspierany przez 4 GB pamięci RAM i 64 GB pamięci wbudowanej. Plusem jest to, że można pamięć rozszerzyć, bo na pokładzie znalazło się gniazdo na karty microSD. Zestaw aparatów też jest podstawowy – 2-megapikselowa kamerka z przodu i 8-megapikselowa z tyłu. Za zasilanie odpowiada natomiast akumulator 51000 mAh z ładowaniem 15 W.

Czytaj też: Google wpadł na świetny pomysł. Ta funkcja Androida znacznie zwiększy nasze bezpieczeństwo

Drugi model – Galaxy Tab A9+ – oferuje już większy, bo 11-calowy ekran, ale wciąż jest to IPS LCD o rozdzielczości 1200 x 1920 pikseli i tylko trochę wyższej częstotliwości odświeżania wynoszącej 90 Hz. W tym modelu Samsung postawił na układ od Qualcommu, bo znajdziemy tu Snapdragona 695, wspomaganego przez 8 GB RAM i 128 GB pamięci, którą można również rozszerzyć za pomocą karty microSD. Jest też większy akumulator – 7040 mAh, ale z takim samym ładowaniem 15 W. Ulepszony został też aparat przedni i dostajemy jednostkę 5 Mpix. Z tyłu 8-megapikselowy aparat pozostał bez zmian.

Czytaj też: Samsung sięgnie do przeszłości. Galaxy S24 Ultra będzie czerpać inspirację ze starego modelu

Oba tablety działają pod kontrolą Androida 13 z nakładką One UI 5.1.1 i dostępne są w opcji Wi-Fi i LTE. Oba na rynku pojawiają się w kolorach ciemnoniebieskim, szarym i srebrnym. 

Ceny i dostępność Galaxy Tab A9 i Tab A9+

No i tu przechodzimy do dość problematycznej kwestii, bo chociaż Samsung ogłosił globalną premierę tych urządzeń, to tak naprawdę nie wiadomo, w którym kraju będzie można je kupić, ani tym bardziej w jakiej cenie. Na razie pewne jest, że są dostępne w Indiach, bo to właśnie tam debiutowały kilka tygodni temu. Zerknijmy więc na indyjskie ceny:

Galaxy Tab A9:

  • Wersja Wi-Fi – 12999 rupii indyjskich (ok. 655 zł),
  • Wersja LTE – 15999 rupii indyjskich (ok. 810 zł).

Galaxy Tab A9+:

  • Wersja Wi-Fi – 20999 rupii indyjskich (ok. 1070 zł),
  • Wersja LTE – 22999 rupii indyjskich (ok. 1170 zł).