Google wpadł na świetny pomysł. Ta funkcja Androida znacznie zwiększy nasze bezpieczeństwo

Już dawno smartfony stały się jednym z głównych celów cyberprzestępców. W końcu to na nich trzymamy najwięcej wrażliwych danych – od rozmów, poprzez aplikacje bankowe. Dlatego tak istotne jest zapewnienie tym urządzeniom odpowiedniej ochrony i Google znalazł właśnie na to kolejny sposób.
Google wpadł na świetny pomysł. Ta funkcja Androida znacznie zwiększy nasze bezpieczeństwo

Google zwiększa bezpieczeństwo urządzeń z Androidem

Cycberprzestępcy mają mnóstwo sposobów na atakowanie smartfonów, choć przede wszystkim robią to przy pomocy rozpowszechnianego złośliwego oprogramowania. Udostępniają je pod różnymi formami – fałszywych linków, załączników czy poprzez zainfekowane aplikacje. Pomimo ochrony, jaka jest zaimplementowana w sklepach z aplikacjami, takich jak Google Play, oszustom wciąż udaje się ominąć zabezpieczenia. Google stale monitoruje apki pod kątem złośliwego oprogramowania, jednocześnie wciąż ulepszając swoje metody tak, by móc przeciwdziałać innowacjom w zakresie złośliwego oprogramowania. Teraz gigant ogłosił kolejny sposób na ochronę, zwiększając możliwości narzędzia Google Play Protect, które odpowiada za skanowanie aplikacji pod kątem złośliwego oprogramowania.

Czytaj też: Korzystasz z WhatsAppa na starszym urządzeniu? Za kilka dni stracisz taką możliwość

Usługa Google Play Protect jest dostępna na wszystkich urządzeniach z Androidem i Usługami Google Play. Jeśli Android zainstalowany jest na urządzeniu i masz dostęp do Google Play oraz innych aplikacji firmy, jesteś też objęty ochroną wspomnianego narzędzia. Zmiana wprowadzona przez Google sprawi, że teraz Play Protect będzie skanował aplikacje za każdym razem, gdy napotka taką, której jeszcze nie widział. Dzięki temu zmniejszy się prawdopodobieństwo zainstalowania zainfekowanego programu.

Czytaj też: WinRAR może być niebezpieczny. Lepiej jak najszybciej go zaktualizuj

Jak twierdzi gigant z Mountain View, Google Play Protect skanuje 125 miliardów aplikacji dziennie, aby zapobiec atakom złośliwego oprogramowania.  Po wykryciu podejrzanego programu usługa poprosi nas o pomoc w uniknięciu instalacji takiej apki. Wcześniej skanowanie było wykonywane w czasie rzeczywistym, podczas instalacji aplikacji. Jeśli zidentyfikował jakiekolwiek złośliwe zachowanie, ostrzegał użytkowników o potencjalnym problemie z bezpieczeństwem, ale działo się to już po tym, gdy program pojawił się na naszym urządzeniu.

Czytaj też: Windows 11 coraz popularniejszy. Microsoft ma się z czego cieszyć?

Google twierdzi, że nowa aktualizacja zabezpieczeń poprawi ochronę przed „złośliwymi aplikacjami polimorficznymi, które wykorzystują różne metody, takie jak sztuczna inteligencja, w celu ich modyfikacji prowadzącej do uniknięcia wykrycia”. Firma wykorzystuje własną sztuczną inteligencję, aby uczyć się na podstawie każdej sprawdzanej aplikacji, aby móc ulepszać ochronę oferowaną użytkownikom.

Czytaj też: Przeglądarka Chrome otrzyma aż pięć ważnych zmian. Wszystkie znajdziemy… na pasku adresu

Wdrażanie nowości już ruszyło, ale najpierw w Indiach, natomiast w pozostałych regionach aktualizacja pojawi się w nadchodzących miesiącach.