Już wiemy, ile trzeba ćwiczyć, by utrzymać ciśnienie krwi w ryzach

O tym, że aktywność fizyczna jest dobra dla naszego zdrowia, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Ale ile właściwie trzeba ćwiczyć, aby utrzymać ciśnienie krwi na właściwym poziomie i tym samym obniżyć ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń sercowo-naczyniowych?
Każdy rodzaj aktywności fizycznej wpływa pozytywnie na ciśnienie krwi /Fot. Pexels

Każdy rodzaj aktywności fizycznej wpływa pozytywnie na ciśnienie krwi /Fot. Pexels

Badania przeprowadzone przez naukowców z University of California San Francisco (UCSF) wykazały, że młodzi dorośli muszą zwiększyć intensywność ćwiczeń, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi lub nadciśnienia – stanu, który może prowadzić do zawału serca i udaru mózgu, a także demencji w późniejszym życiu. Szczegóły opublikowano w czasopiśmie American Journal of Preventive Medicine.

Czytaj też: Aktywność fizyczna opóźni wystąpienie tej choroby – wystarczy 6 minut dziennie

Dr Kirsten Bibbins-Domingo z UCSF mówi:

Liczne badania wykazały, że ćwiczenia obniżają ciśnienie krwi, ale nowe prace sugerują, że utrzymanie aktywności fizycznej w młodym wieku – na wyższym poziomie niż wcześniej zalecano może być szczególnie ważne w zapobieganiu nadciśnieniu tętniczemu.

Ciśnienie krwi łatwo utrzymać w normie, gdy się dużo ćwiczy

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad jeden na czterech mężczyzn i co piąta kobieta cierpi na nadciśnienie. Większość osób nie zdaje sobie z tego sprawy, dlatego choroba często jest nazywana “cichym zabójcą”. Istnieją jednak sposoby na odwrócenie wysokiego ciśnienia krwi, a uczeni z UCSF skupili się na aktywności fizycznej.

Czytaj też: Aktywność fizyczna lepsza częściej a krócej, czy odwrotnie? Odwieczny dylemat rozwiązany

Aktualne wytyczne wskazują, że dorośli powinni poświęcać co najmniej 2,5 godziny na ćwiczenia o umiarkowanej intensywności tygodniowo, ale nowe badanie przeprowadzone przez uczonych z UCSF pokazuje, że zwiększenie liczby ćwiczeń do 5 godzin tygodniowo może chronić przed nadciśnienie w wieku średnim – szczególnie jeśli utrzymuje się po 30., 40. i 50. roku życia.

W badaniu obserwowano 5100 dorosłych w wieku od 18 do 30 lat przez 30 lat. Uczestników pytano o nawyki związane z ćwiczeniami, historię medyczną, palenie tytoniu i spożywanie alkoholu. Monitorowano ciśnienie krwi i masę ciała, a także cholesterol i trójglicerydy. Nadciśnienie tętnicze stwierdzano, jeśli ciśnienie krwi wynosiło 130/80 mmHg, czyli próg ustalony w 2017 r. przez American Heart Association.

Im więcej ćwiczeń, tym lepsze ciśnienie krwi

Naukowcy sugerują, że wczesna dorosłość jest ważnym momentem na interwencję mającą na celu zapobieganie nadciśnieniu w wieku średnim za pomocą programów promocji zdrowia mających na celu zwiększenie aktywności fizycznej. Kiedy przyjrzano się osobom, które we wczesnej dorosłości wykonywały 5 godzin umiarkowanych ćwiczeń tygodniowo, czyli dwa razy więcej niż minimalna ilość obecnie zalecana dla dorosłych, odkryli, że taki poziom aktywności znacznie zmniejsza ryzyko nadciśnienia, zwłaszcza jeśli nawyki te były kontynuowane do 60. roku życia.

Dr Jason Nagata z UCSF podsumowuje:

Prawie połowa naszych uczestników w młodym wieku dorosłym charakteryzowała się suboptymalnym poziomem aktywności fizycznej, co wskazuje, że musimy podnieść minimalne standardy aktywności fizycznej. Może to mieć miejsce zwłaszcza po ukończeniu szkoły średniej, gdy możliwości aktywności fizycznej maleją wraz z ukończeniem nauki przez młodych dorosłych na studiach, podjęciem pracy i rodzicielstwem, a czas wolny ulega skurczeniu.